Zapowiedzi kulturalne 16 – 23 czerwca

OTWOCK

Spacer historyczny

Wędrówka z przewodnikiem pt. „Śródborów: miasto park leśny” to czwartkowa propozycja grupy ABC Warszawy

    Śródborów został włączony do Otwocka w 1932 roku. Projektowano go jako miasto-ogród, a w zasadzie miasto-park leśny. W założeniu miał być samodzielnym osiedlem w pobliżu Warszawy, przeznaczonym dla średnio zamożnej inteligencji, a stał się miejscem wypoczynku dla zamożnych mieszkańców stolicy – przedstawicieli wolnych zawodów i finansjery. Podczas wspólnej wędrówki uczestnicy poznają sekrety i perełki Śródborowa, nie zabraknie świdermajerów oraz ciekawostek. Przewodnikiem jest Łukasz Kulej z ABC Warszawy. Udział jest bezpłatny.

Zbiórka PKP Śródborów, czwartek, 16.06, godz. 13.45Koncert w parku

Widowisko muzyczne „Śpiewanki nad Świdrem” w wykonaniu Grott Orkiestry odbędzie się w sobotni wieczór, 18 czerwca. To nowa przygoda tego zespołu, tym razem z muzyką ludową

    Rodzinny otwocki zespół tworzą dwa pokolenia muzyków. Michała Grotta wspierają synowie Miłosz i Mikołaj, żona Marta i rodzeństwo: Jakub oraz Kama Grott-Tomaszek. Artyści pragną przybliżyć folklor regionu Mazowsza i zintegrować społeczność Otwocka. Repertuar koncertu będą stanowić wybrane piosenki ludowe, widzom zostaną rozdane śpiewniki i będą zachęcani do wspólnego śpiewania.

    Do tego projektu muzycy zaprosili gości: wokalistkę Magdalenę Wieczorek, cymbalistkę Martę Maślankę, Agnieszkę Dobrzyńską na altówce, wiolonczelistę Wojciecha Bafeltowskiego, perkusistę Mateusza Krawczyka i Michała Szlempo na klawiszach. Za wszystkie aranżacje odpowiada Michał Grott, jeden z najlepszych basistów w Polsce.

Park miejski, sobota, 18.06, godz. 19-20.30, wstęp wolny

 

Wycieczka rowerowa

W sobotę polecamy też przejażdżkę „Szlakiem otwockich sanatoriów i szpitali”, którą poprowadzi Marcin Michalczyk

    Jak żyło się pacjentom w otwockich sanatoriach? Jak ich leczono? I kogo? Co robili w wolnym czasie? Gdzie chadzali? Co pili? Na te i wiele innych pytań podczas wycieczki rowerowej po Otwocku z początku XX wieku odpowie Marcin Michalczyk z Towarzystwa Przyjaciół Otwocka. Spacer ma być bogaty nie tyle w daty, co w ciekawostki, sensacyjne historie i zabawne anegdoty. Udział jest bezpłatny.

Zbiórka na stacji PKP Otwock, sobota, 18.06, godz. 16

 

Święto kolorów

Największa w Polsce kolorowa trasa Holi – Święto Kolorów zawita do Otwocka w najbliższą sobotę, 18 czerwca

    Imprezę zaplanowano na placu Pileckiego – dawna Zieleń Miejska, w godz. od 15 do 19. Organizatorzy zapowiadają, że przygotowali dziewięć kolorów proszków. O muzyczną oprawę zadbają DJ-e, będzie także kolorowa wata cukrowa, kolorowe okulary, bazooki Co2, czyli ręczne wytwornice dymu, i strefa food trucków. Udział w zabawie jest bezpłatny. Ze względów bezpieczeństwa obowiązuje zakaz wnoszenia własnych proszków.

Komedia w teatrze

W niedzielę, 19 czerwca znów będzie okazja, by pośmiać się na spektaklu w „Jaraczu”. Przed nami „Wieczór jednoaktówek” w reżyserii Edwarda Garwolińskiego

    Na spektakl składają się dwie sztuki komediowe, każda w jednym akcie. „Marcowy kawaler” Józefa Blizińskiego jest opowieścią o podstarzałym zamożnym kawalerze, który ma chrapkę na wdowę z sąsiedztwa, ale to krzyżuje plany kilku innych osób. W tej salonowo-matrymonialnej grze każdy chce coś ugrać. Występują: Adam Łezka, Rafał Janiec, Inez Czarnecka-Sitek, Paweł Zakrzewski i Edyta Ogonowska.

    Drugim tytułem jest „Panna mężatka” Józefa Korzeniowskiego. Sztuka opowiada o dwojgu zakochanych w sobie młodych ludziach, którzy chcą się pobrać, ale boją się zrobić pierwszy krok: jej nie wypada, a on się waha… Bohaterka mimo wszystko bierze sprawy w swoje ręce, ale korzysta z pewnego fortelu. To będzie komedia omyłek w starym stylu. W obsadzie zobaczymy: Edytę Piątkowską, Elżbietę Mikulską, Radosława Świderskiego, Dariusza Sierpińskiego i Jarosława Zawadzkiego.

Teatr miejski, ul. Armii Krajowej 4, niedziela, 18.06, godz. 19, bilety JÓZEFÓW

Rowerowa przygoda

Miejski Ośrodek Kultury poleca kolejną wycieczkę z Januszem Prządką, który w sobotę, 18 czerwca zabierze chętnych do pobliskiego Aleksandrowa

    Mający już wiele lat cykl turystyczny „Rowerkiem po Józefowie” siłą rzeczy opuścił w pewnej chwili drogi tytułowego miasta, które uczestnicy wycieczek organizowanych przez lubianego józefowianistę zjechali wzdłuż i wszerz. Tym razem zaprasza on na wyprawę pod tytułem „Aleksandrów, obrzeża miasta Józefowa”. Położona w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego wieś do 1991 roku należała do gminy Wiązowna, ale od 30 lat funkcjonuje jako osiedle na terenie dzielnicy Wawer, a więc jest częścią Warszawy. Historia Aleksandrowa sięga końca XVIII wieku. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy, tel. 602 110 557, a.parzych-bucka@mokjozefow.pl.

Zbiórka przed urzędem miasta przy ul. Wyszyńskiego 1 w sobotę, 18 czerwca, o godz. 10

CELESTYNÓW

Wycieczka rowerowa

Poszukiwanie śladów dawnej Puszczy Osieckiej” to cel uczestników wyprawy zaplanowanej na sobotę, 18 czerwca

    Malowniczymi celestynowskimi szlakami uczestnicy będą kierować się w stronę Jeziora Torfy, które jest miejscem przebywania wielu ptaków wodnych. Ścieżki poprowadzą przez wydmy i tajemnicze zarośla, bory sosnowe i bardziej wilgotne zespoły leśne charakterystyczne dla terenów torfowiskowych. Będą też urocze Lisie Górki i Czarne Stawki. W planie są cztery godziny beztroskiego pedałowania po Mazowieckim Parku Krajobrazowym, trasa liczy ok. 19 kilometrów, a wycieczkę poprowadzi plastyczka i przyrodniczka Roma Roman.

Zbiórka na parkingu leśnym obok stacji PKP Pogorzel Warszawska i pomnika żołnierzy AK, sobota, 18.06, godz. 10

KARCZEW

Tak się bawiono w XVIII w.

II Piknik Wiślany w Otwocku Wielkim odbędzie się w czwartkowe popołudnie, 16 czerwca, w pałacu Bielińskich

    W programie spotkania na terenie Muzeum Wnętrz znajdą się: dawne gry i zabawy w ogrodzie, tj.: krokiet, kule, skakanka czy serso, XVIII-wieczne bajki dla dorosłych i dla dzieci Jeana de La Fontaine i Ignacego Jana Krasickiego z wykorzystaniem teatrzyku lalkowego, „Bajka muzyczna” w wykonaniu uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej nr 1 z Otwocka, pokaz dekoracji stołu w pałacu, wianki świętojańskie. Pojawią się liczni rekonstruktorzy z Towarzystwa Stanisławowskiego.

Pałac Bielińskich, Otwock Wielki, czwartek, 16.06, godz. 15

Peryskop z bunkra

Na Dzień z peryskopem zaprasza wszystkich chętnych ekipa z Dąbrowieckiej Góry. Czekają na gości w niedzielę, 19 czerwca, w schronie Regelbau 514

    Fortyfikacje na Dąbrowieckiej Górze tworzą dwa żelbetowe schrony, większy Regelbau 120a i mniejszy Regelbau 514, które od 2003 roku są pod opieką Koła Terenowego „Przedmoście Warszawa” Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium. Jesienią sprowadzili z Holandii i zamontowali peryskop typu SR9, który stał się jedną z atrakcji tego miejsca.

Dąbrowiecka Góra, niedziela, 19.06, godz. 11-18

WIĄZOWNA

Koncertowe Boże Ciało

Na coroczny Wieczór Uwielbienia zaprasza w najbliższy czwartek, 16 czerwca parafia św. Wawrzyńca w Gliniance. Gwiazdą koncertu będzie zespół Arka Noego

 

W tym roku wśród gości Wieczoru Uwielbienia znajdą się aktor i satyryk Michał „Misiek” Koterski i aktorka Dominika Chorosińska, którzy dadzą świadectwa wiary i opowiedzą o swojej drodze do Boga. Muzycznie wypełnią ten czas zespoły NiemaGOtu – znany przede wszystkim z hymnu Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni” oraz Arka Noego, która gra już ponad 20 lat i jest żywą legendą muzyki chrześcijańskiej.

Błonia przy kościele św. Wawrzyńca w Gliniance, czwartek, 16.06, godz. 17, wstęp wolny

WAWER

Koncert jazzowy

Patryk Lewi Trio wystąpi na plenerowej scenie falenickiej Kulturoteki w najbliższą niedzielę, 19 czerwca

    Lider zespołu Patryk Lewi jest gitarzystą, kompozytorem i aranżerem. Występował jako muzyk sesyjny w wielu projektach muzycznych. Brał udział między innymi w Hanza Jazz Festiwal w Koszalinie, Cieszyńskim Festiwalu Jazzowym oraz Porto Franko Art Festival w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie.

Trio współtworzą: Michał Borowski – saksofon, i Bartosz Łazarski – kontrabas. Wykonują głównie kompozycje lidera, który inspiruje się zarówno szeroko pojętą muzyką improwizowaną z nurtu mainstreamowego, jak i dziełami spod znaku klasyki i awangardy. Koncert odbędzie się w plenerze, na skwerze Nauczycieli Tajnego Nauczania przy Kulturotece, w ramach obchodów Dnia Sąsiada.

WCK Falenica, ul. Walcownicza 2, niedziela, 19.06, godz. 16, wstęp wolny

 

Ciekawy spektakl

W sobotę, 18 czerwca w Kulturotece Radość zostanie wystawiona „Mała Moskwa” – spektakl dyplomowy artystów ze Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich

    Bohaterowie to czwórka rodzeństwa, ludzie młodzi, inteligentni i gruntownie wykształceni, ale równocześnie nieprzygotowani na życiowe wyzwania. Spotykają się razem, by wspólnie uczcić 20. urodziny najmłodszej z nich. Wracają do rodzinnego domu, który miał być ostoją, a okazuje się piętnem odciśniętym przez nieobecnego już ojca. Czy ten dom będzie w stanie pomieścić wszystkie niespełnione marzenia, ambicje i pragnienia? To spektakl dla widzów powyżej 16. roku życia. 

WCK Radość, ul. Powojowa 2, początek o godz. 19, wstęp wolny

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.