Wakacje bez wyjeżdżania

Letnia przygoda, odpoczynek od codzienności, lenistwo upalnych dni – aby tego doświadczyć, nie musimy wybierać się od razu w dalekie podróże. Wystarczy trafiony pomysł (albo kilka) na zorganizowanie wakacyjnego czasu w domu lub jego najbliższej okolicy. Można również skorzystać z bogatego pakietu ofert aktywnego wypoczynku dla maluchów i starszych dzieci, a nawet dla całych rodzin

Ciekawym sposobem na spędzenie ciepłego letniego dnia jest spacer korytem rzeki Świder

AGATA LEGAN

Półkolonie, warsztaty, większe i mniejsze imprezy plenerowe, wycieczki piesze lub rowerowe, zajęcia sportowe i artystyczne, spływy kajakowe, koncerty i spektakle – to tylko nieliczne z wielu atrakcji, których można będzie spróbować podczas zbliżających się wakacji. Śledząc strony i profile internetowe naszych miejscowości czy ulubionych lokalnych ośrodków kultury i sportu, zyskujemy dostęp do aktualnych propozycji i do zaproszeń na różnego rodzaju wydarzenia. Wiele z nich, zwłaszcza tych odbywających się na świeżym powietrzu, nie jest już obwarowanych żadnym limitem uczestników, a co więcej – często są one bezpłatne.

 

Wedle upodobań

Wakacyjne aktywności – swoje czy dzieci – najlepiej planować pod kątem zainteresowań. W końcu zależy nam przecież na tym, by spędzić te kilka godzin na czymś, co jest dla nas ciekawe i sprawia nam przyjemność. Jeśli więc uwielbiamy się ruszać, postawmy na zajęcia sportowe, np. piłkarskie, koszykarskie, siatkarskie czy tenisowe, a jeśli nasze umiłowanie aktywności nie jest dokładnie sprecyzowane – spróbujmy wybrać się na spływ kajakowy rzeką Świder lub wycieczkę rowerową po najciekawszych szlakach okolicy (w sezonie lokalne kluby kultury organizują takie wyjazdy nawet kilka razy w tygodniu!). Możemy też wybrać się z dziećmi do jednej z pobliskich stadnin koni i sprawdzić, czy nie zainteresują się jeździectwem, wysłać maluchy na półkolonie survivalowe, wykupić dla całej rodziny wakacyjny karnet na basen lub zagrać razem w paintball (to świetna rozrywka dla grup w wieku powyżej 13 lat).

Półkolonie w domach kultury czy prywatnych placówkach to doskonałe rozwiązanie dla pracujących rodziców – na większości z nich dziecko ma ciekawie zaplanowany czas od godz. 8 do 17, a wybór tematyki zajęć jest naprawdę szeroki: od plastycznych, przez naukowe, po detektywistyczne. W ramach każdego turnusu są przewidziane atrakcje na świeżym powietrzu i krótkie wycieczki, np. do parku trampolin. Fajną propozycją nie tylko dla maluchów, lecz także dla młodzieży i dorosłych są jednodniowe lub cykliczne (tj. odbywające się np. w poniedziałki lub środy) warsztaty, np. kulinarne, gry na ukulele, tworzenia animacji, szycia, tańca, fotografii (interesującą opcją są również okoliczne plenery fotograficzne, które odbywają się niemal co tydzień) czy majsterkowania.

Weekendy pod chmurką

W parkach, teatrach, na plenerowych scenach czy w salach widowiskowych domów kultury przez całe wakacje bardzo dużo się dzieje – warto śledzić informacje o bieżących wydarzeniach kulturalnych, by nie przegapić tego, co może nam sprawić frajdę. Ruszyły już kina pod gwiazdami, koncerty, spektakle i cieszące się ogromną popularnością festiwale kolorów. Na jednodniową lub weekendową wyprawę można wybrać się do Labiryntu pod Warszawą w Milanówku, Magicznych Ogrodów w Janowcu, na Farmę Iluzji do Trojanowa, Parku Rozrywki Julinek, w którym na całe wakacje zaplanowano weekendy tematyczne, np. Holi, Piracki czy Rycerski, do niedawno otwartego centrum rozrywki w Góraszce czy największego aquaparku Europy w miejscowości Wręcza (gmina Mszczonów).

Niezmiennie zachwycające są spacery po kładkach Bagna Całowanie czy w koronach drzew w Pomiechówku. Ogromną radość niemal wszystkim dzieciom sprawia też kontakt ze zwierzętami, dlatego wycieczka na farmę czy ranczo to doskonały pomysł na wykorzystanie pięknej letniej pogody i wolnego czasu. W okolicy mamy takich miejsc naprawdę sporo: choćby zagrodę z alpakami w Woli Miastkowskiej, Ranczo w Siwiance, którego atrakcją jest byczek Kazik oraz para osiołków Roman i Żulia, ranczo w Wielgolesie Duchnowskim z całkiem sporym minizoo czy ferma strusi w Gołkowie. Co ważne, przed wybraniem się do tego typu atrakcji warto najpierw odwiedzić stronę internetową danego miejsca lub zadzwonić, ponieważ godziny otwarcia czy limit osób zmienia się w nich w zależności np. od stanu zdrowia zwierząt czy aktualnej pogody.

Zrób to sam!

Aby spędzić ciekawie wakacyjny czas w pobliżu domu, możemy również… sami zorganizować dla siebie i bliskich ulubione czy też zupełnie nowe, niecodzienne atrakcje. Grillowanie ze znajomymi może stać się niezapomnianym przeżyciem, jeśli np. zamienimy je w przyjęcie tematyczne. Na lato jako motyw przewodni idealnie sprawdzają się tropiki, bajecznie kolorowe lata 60., muzyka lat 80. i 90. oraz teledyski z tego okresu (słynna „Lambada”), motywy z filmów, np. „Dirty dancing” czy „Gorączka sobotniej nocy”. Ogród można łatwo ozdobić girlandami czy oświetlić klimatycznymi lampkami, ustawić w nim basen lub choćby balię z wodą, ułożyć z palet scenę do tańczenia lub rozwiesić na zewnętrznej ścianie czy między drzewami ekran do wyświetlania filmów z projektora. Popularność zyskują też takie umilające ogrodowe imprezowanie gadżety jak kurtyny wodne czy podwieszane brazylijskie krzesła. Warto pamiętać o emocjonujących grach plenerowych: minigolf, cornhole, badminton czy rzucanie ringiem to niezawodne zabawy międzypokoleniowe.

Jeśli lubimy liczne towarzystwo i to właśnie spędzanie wolnego czasu w grupie jest dla nas najlepszą metodą, żeby naładować wewnętrzne baterie pozytywną energią, możemy rozważyć otwarcie własnej… wakacyjnej świetlicy środowiskowej, która będzie miejscem spotkań nie tylko dla dzieci, lecz także dorosłych. Przy pewnej dawce weny wystarczy altanka, taras czy nieduże pomieszczenie w domu, gdzie każdy będzie mógł realizować się artystycznie. Możemy umawiać się na wspólne granie w planszówki, malowanie, koncertowanie, zumbę, jogę, sadzenie nasionek czy gotowanie (np. każdego dnia inna aktywność).

 

WAŻNE:

Wakacje to nie wyścigi, a czas na odpoczynek, luz i odrobinę szaleństwa. Nie chodzi w nich – może nawet trochę wbrew pozorom – o to, by zaliczyć jak najwięcej atrakcji! Dla własnego zdrowia (także tego psychicznego) lepiej już na początku ustalić, że robimy tylko to, co naprawdę nas interesuje lub sprawia nam przyjemność. To, że ofert jest tak wiele, powinno stanowić dla nas raczej impuls do dokonania najlepszego wyboru, a nie tego, by na siłę próbować skorzystać z nich wszystkich. Jeśli danego dnia wolisz posiedzieć z książką na tarasie niż stanąć do rozgrywek siatkówki plażowej, to zrezygnuj z nich bez wyrzutów sumienia. To twoja pora na relaks i wolno ci rozumieć go i realizować po swojemu.

Wakacje w domu to doskonała okazja, by:

  • nadrobić książkowe zaległości,
  • obejrzeć serial, na który zawsze brakuje nam czasu,
  • zrobić porządki w szafie, pozbyć się nienoszonych rzeczy i w zamian kupić sobie coś ekstra z letniej kolekcji,
  • wypróbować receptury modnych letnich drinków,
  • wyspać się,
  • zrobić kurs online rozwijający nasze hobby lub dotyczący zajęcia, które może się nim stać (np. rysunku, ceramiki czy makramy),
  • pouczyć się jakiegoś wakacyjnego języka, np. włoskiego lub hiszpańskiego,
  • poopalać się na własnym balkonie,
  • nigdzie się nie spieszyć,
  • potrenować uważność, techniki relaksacyjne czy wsłuchiwanie się w siebie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.