Sprawa mandatu radnego trafi do NSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny utrzymał w mocy uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Dariusza Piętki. Radny nie składa jednak broni. – Występuję o uzasadnienie wyroku po to, żeby złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego – zapowiada

W piątek, 10 czerwca przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie zapadł wyrok w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Dariusza Piętki. Sąd podtrzymał w mocy decyzję Rady Miasta w Otwocka z 24 lutego. Radni podjęli wtedy uchwałę o wygaśnięciu mandatu z powodu utraty prawa wybieralności, uznając że dowody wskazują, iż Dariusz Piętka nie mieszka w Otwocku.

Radny Piętka nie zgadza się z decyzją rady. Po przyjęciu uchwały w sprawie wygaśnięcia jego mandatu odwołał się od takiej decyzji do sądu. 21 marca reprezentujący go adwokat złożył skargę na uchwałę rady, wnosząc o jej uchylenie w całości. Radny zarzucił naruszenie Kodeksu wyborczego poprzez uniemożliwienie mu złożenia wyjaśnień przed podjęciem uchwały, niewyczerpujące zebranie i rozpatrzenie materiału dowodowego, niepodjęcie wszelkich kroków niezbędnych do wyjaśnienia stanu faktycznego a także nienależyte uzasadnienie zaskarżonej uchwały – zawarcie w niej zbyt ogólnych stwierdzeń oraz brak przedstawienia faktów i dowodów.

10 czerwca WSA podtrzymał w mocy uchwałę rady. Z tym także radny Piętka się nie zgadza. Zapowiada najpierw wystąpienie do sądu o uzasadnienie wyroku, a następnie złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. – Sąd nie uwzględnił dowodów, które przedstawiłem, np. notatki policjanta dzielnicowego, który stwierdził, że zamieszkuję w Otwocku.  Nie uwzględnił tego, że przebywałem na zwolnieniu lekarskim ani tego, że cała korespondencja urzędu miasta przychodziła na mój otwocki adres zamieszkania. Nawet mnie nie przesłuchali – mówi w rozmowie z „Linią” Piętka. – Posiedzenie było bardzo krótkie, po przerwie od razu został ogłoszony wyrok bez dopuszczenia mnie do głosu. Dla mnie to było stronnicze i polityczne działanie. Po otrzymaniu uzasadnienie składam skargę do NSA – zapowiada.

Dariusz Piętka nadal uczestniczy w posiedzeniach rady. Wygaśnięcie mandatu radnego następuje dopiero z dniem uprawomocnienia się wyroku sądu administracyjnego oddalającego skargę.

SW

One thought on “Sprawa mandatu radnego trafi do NSA

  • 21 czerwca 2022 o 12:35
    Permalink

    Byłoby cudownie, gdyby pan Piętka tak zaciekle walczył o sprawy i dobro Otwocka podczas posiedzeń Rady Miasta.
    Wyluzuj pan, po co ta buta, oszczędź pan wstydu.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.