25 milionów złotych do rozdysponowania

Trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Mieszkańcy regionu mogą wybierać spośród 174 projektów – pięć z nich dotyczy bezpośrednio działań w powiecie otwockim

Rewitalizacja Bramy Zachodniej szpitala przy ul. Reymonta w Otwocku jest jedną z inwestycji, na które można głosować.

SYLWIA WYSOCKA

Budżet Obywatelski Mazowsza jest demokratycznym procesem konsultacji społecznych, w których mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w województwie w perspektywie kolejnego roku budżetowego. W skrócie oznacza to, że mieszkańcy zgłaszają propozycje projektów, które następnie są analizowane pod kątem możliwości realizacji. Propozycje, które pomyślnie przeszły etap oceny, poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie.  Wybrane przez mieszkańców w drodze głosowania projekty są wpisywane do budżetu województwa i następnie realizowane.

W tegorocznej edycji do etapu głosowania zakwalifikowano 174 projekty. Na realizację projektów, które otrzymają największą liczbą głosów, przeznaczono 25 mln zł. Z tych pieniędzy mogą być finansowane projekty inwestycyjne i nieinwestycyjne mieszczące się w katalogu zadań o  charakterze wojewódzkim, które są możliwe do realizacji w ciągu jednego roku budżetowego. Projekty inwestycyjne mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach, do których województwo ma tytuł prawny.

Głosowanie rozpoczęło się 8 czerwca. W tym roku ma ono formę wyłącznie internetową. Mieszkaniec województwa może oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden na projekt z puli podregionalnej. Można oddać tylko jeden głos na projekt z wybranej puli (tylko z puli ogólnowojewódzkiej lub tylko z puli podregionalnej).

Wszystkie projekty ogólno-wojewódzkie i podregionalne są szczegółowo prezentowane na stronie http://www.bom.mazovia.pl. Powiat otwocki to obszar warszawski wschodni. Można tu wybierać spośród 11 zakwalifikowanych do głosowania projektów – pięć dotyczy bezpośrednio powiatu i Otwocka. Termin głosowania mija 30 czerwca, a jego wyniki zostaną ogłoszone do 11 lipca.

Projekty z terenu powiatu otwockiego:

 • Muzyczna scena Otwocka i Wołomina („Wio, muzyko wio”) – 168 tys. 600 zł. Działanie ma na celu prezentację dorobku polskiej kultury połączonej z działaniem edukacyjnym przewidzianym do realizacji w 2023 roku. Planowanych jest 16 koncertów – audycji muzycznych współczesnych twórców i odtwórców połączonych z promocją polskiej kultury. Koncerty będą odbywały się w Otwocku i Wołominie w dwóch cyklach – wiosennym (10 koncertów od lutego do czerwca) i jesiennym (sześć koncertów od września do listopada) i będą promowały polskich artystów w dwóch środowiskach podwarszawskich w celu pokazania rodzaju muzyki różnej od disco polo, rapu lub techno. Każdy z występujących artystów pozostawi do dyspozycji organizatorów nagrania dwóch utworów. Ich elektroniczna wersja zostanie przekazana łącznie z prawami autorskimi w celu wydania po zakończeniu cyklu płyt  opisujących to wydarzenie (łącznie 32 utwory). Wszystkie koncerty będą bezpłatne.
 • Rewitalizacja Bramy Zachodniej szpitala przy ul. Reymonta w Otwocku – 1 mln zł. Zespół bramny składający się z budynków stróża i odźwiernego oraz dwuskrzydłowej kutej bramy ma znaczenie historyczne i unikalną wartość artystyczną. Zespół nie był remontowany od przynajmniej 30 lat i obecnie znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. W 70 proc. jest wyłączony z użytkowania, mocno narażony na dewastację i zniszczenia biologiczne.
 • Warsztaty ArteTerapii i sztuki dla pacjentów i rodziców w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii – 200 tys. zł. Ideą tego projektu jest stworzenie warsztatów i stref sztuki dla pacjentów i ich opiekunów w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu, Józefowie i Otwocku. Projekt będzie obejmował place sensoryczne, przestrzenie do działań warsztatowych: rzeźba, malarstwo, taniec czy śpiew, które otwierają dostęp do emocji, potrzeb, lęków („Scena amfiteatru”, Strefa dźwięków”, „Ogród muzyczny”). Prace nad projektem oraz późniejsze prace wykonawcze będą prowadzone wspólnie z młodzieżą, pedagogami, psychologami, terapeutami oraz zaproszonymi gośćmi: rzeźbiarzami, malarzami, aktorami, tancerzami, muzykami, animatorami, terapeutami, sportowcami i innymi osobami tworzącymi kulturę.
 • Wyspa zieleni – nasadzenia roślinne na rondzie im. Andriollego w Józefowie – 200 tys. zł. Projekt polega na zagospodarowaniu zielenią skrzyżowania w pasie drogi wojewódzkiej nr 721 (ul. Jarosławska) z drogą powiatową Piłsudskiego w Józefowie, ze szczególnym uwzględnieniem ronda im. Andriollego. Zagospodarowanie zakłada wprowadzenie uporządkowanej, ale bioróżnorodnej struktury nasadzeń wykorzystujących istniejący układ zieleńców w pasie drogowym. Zostaną posadzone rośliny, które będą atrakcyjne o każdej porze roku pod względem wizualnym i kompozycyjnym, dobrze znoszą warunki miejskie, są odporne na zanieczyszczenia komunikacyjne (w tym zasolenie), radzą sobie z ograniczoną ilością wody.
 • Mieszkańcy powiatu otwockiego poznają mazowieckie skanseny i muzea – 200 tys. zł.  Projekt polega na zorganizowaniu bezpłatnych wycieczek autokarowych dla mieszkańców powiatu otwockiego zainteresowanych aktywnym spędzaniem czasu. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” to miejsca wyróżniające się na kulturalnej i turystycznej mapie Mazowsza, niestety często niedostępne z powodu znacznych odległości. W ramach projektu zakłada się zorganizowanie co najmniej czterech wycieczek do każdego z tych miejsc i pokrycie ich kosztów (transportu, biletów, przewodników, ubezpieczenia, wyżywienia).

One thought on “25 milionów złotych do rozdysponowania

 • 22 czerwca 2022 o 17:50
  Permalink

  Głos oddany na rewitalizacje Bramy Zachodniej 👍

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.