Świętowali 600-lecie

To jedna z najstarszych parafii na Mazowszu. Parafia pw. Świętej Trójcy w Kołbieli powstała w średniowieczu. W niedzielę, 12 czerwca odbył się tu odpust parafialny połączony z uroczystymi obchodami jubileuszu 600-lecia, które zakończyły się piknikiem dla mieszkańców z wieloma słodkościami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich i druhów OSP

fot. Katarzyna Bajer

AGNIESZKA JASKULSKA

Parafia w Kołbieli jest jedną z najstarszych w naszym regionie. Powstała w średniowieczu, gdy mieszkańcy okolicznych wsi przekazali część swoich ziem pod budową drewnianego kościoła (pierwsze zapiski o tym pojawiły się w 1407 r.). Obecny kościół parafialny, w stylu neogotyckim, murowany i kryty blachą miedzianą, był budowany w latach 1895-1901. Znajduje się w nim m.in. barokowy ołtarz główny Świętej Trójcy z XVII w.

W tym roku parafia pw. Świętej Trójcy obchodzi 600-lecie, dlatego ks. proboszcz Krzysztof Abramowski zorganizował uroczysty jubileusz dla wiernych. Obchody odbyły się w niedzielę, 12 czerwca i zaczęły się od poświęcenia zmodernizowanego zabytkowego drewnianego kościółka w Radachówce (o zbiórce pieniędzy i generalnym remoncie obiektu „Linia” wielokrotnie informowała w 2020 r. i 2021 r.). Biskup Romuald Kamiński poświęcił wyremontowany kościółek w Radachówce, a potem odprawił uroczyste nabożeństwo w kościele pw. Świętej Trójcy w Kołbieli. O muzyczną oprawę mszy zadbała nowa kołbielska orkiestra dęta i  parafialny chór. 

W obchodach uczestniczyli m.in. wójt gm. Kołbiel Adam Budyta, posłowie: Anita Czerwińska, Bożena Żelazowska i Dariusz Olszewski, przedstawiciele lokalnych samorządów, a także mnóstwo mieszkańców, dla których jubileusz był okazją do radosnego świętowania. Po mszy świętej przy kościele odbył się piknik z grillem, przekąskami, żurkiem, watą cukrową i słodkim poczęstunkiem, który przygotowały lokalne koła gospodyń wiejskich oraz druhowie OSP (poczęstunek był za darmo). – Mieszkańcy mieli okazję poznać historię parafii na wystawie, którą przygotowaliśmy przy kościele – mówi Katarzyna Bajer z gminnej biblioteki w Kołbieli.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.