Samurajskie miecze

Nowa wystawa w Galerii Więzy ma bardzo egzotyczny i ciekawy temat. Ekspozycja jest poświęcona historii Japonii z fascynującego okresu samurajów. Można ją oglądać do końca czerwca

PRZEMEK SKOCZEK

Wystawa Stowarzyszenia Więzy powstała dzięki współpracy z japońską szkołą walk Shinkage Ryu Marobashikai i Polską Sekcją Miecza Japońskiego, która jest oddziałem Towarzystwa Miłośników Dawnej Barwy i Broni. Można na niej obejrzeć m.in. stare drzeworyty i fotografie oraz samurajską zbroję i broń, taką jak miecze, łuk i naginata.

– Samuraje, japońscy rycerze, byli w Japonii dominującą grupą społeczną przez ponad 700 lat, od XII do XIX wieku. W tym czasie w kraju funkcjonowały rządy wojskowych, nazywane od tytułu głównodowodzącego szogunatem, a stosunki społeczne regulował rozwinięty system zależności lennych między właścicielami ziemi a ich wasalami. Kres tradycyjnemu życiu samurajów położyła dopiero decyzja cesarska z 1867 roku o zakończeniu kilkusetletniej samoizolacji Japonii, otwarciu kraju na cudzoziemców i wielkiej modernizacji państwa – opowiada Alicja Dybkowska-Purwin ze Stowarzyszenia Więzy.

– W kulturze masowej samuraje zaistnieli głównie dzięki sztukom wizualnym – XIX-wiecznym fotografiom i filmom powstającym w kolejnym stuleciu. Jednak ich kultura i kodeks honorowy inspirują twórców, nie tylko japońskich, do teraz. Znają ich fani kreskówek, filmów animowanych, planszówek i gier komputerowych. Zapraszamy do konfrontacji świata rozrywki z rzeczywistością – dodaje.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.