Módlmy się za Ukrainę. Bp Honczaruk, ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej, odprawi mszę świętą w Otwocku

W niedzielę, 26 czerwca, o godz. 11 w kościele parafialnym św. Wincentego à Paulo w Otwocku zostanie odprawiona msza święta w intencji pokoju w Ukrainie. Wspólnej modlitwie będzie przewodniczył ks. bp Pawło Honczaruk, ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej

Bp Honczaruk ma 44 lata i jest jednym z najmłodszych biskupów na świecie. W styczniu 2020 r. został mianowany przez papieża Franciszka ordynariuszem charkowsko-zaporoskim.

Od pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę bp Pawło przebywa w Charkowie, służąc wszystkim potrzebującym bez względu na wyznanie. Organizuje pomoc humanitarną, wspiera wojskowych i ich rodziny, modli się na pogrzebach młodych obrońców Ukrainy. Mimo ogromnych zniszczeń wielu mieszkańców Charkowa decyduje się na powrót do miasta. Nie mają jednak praktycznie niczego i potrzebują pilnej pomocy humanitarnej.

– Ludzie powoli wracają, ale nad miastem wciąż przelatują rakiety. Nie wiemy, kiedy coś spadnie, dlatego nikt nie czuje się bezpiecznie. Żyjemy w ciągłym napięciu. Im bliżej frontu, tym jest gorzej. Cała Ukraina żyje w świadomości, że trwa wojna. Nikt nie wie, co będzie dalej – opowiada ksiądz biskup Pawło Honczaruk, który podczas jednej z wizyt w Polsce był gościem Radia Plus Radom.

Biskup dodał, że Kościół to ludzie, którzy potrzebują wszelkiej pomocy, począwszy od darów żywnościowych, a kończąc na wsparciu duchowym i psychologicznym. – Polska ofiarowała nam najwięcej. To świadczy o solidarności Polaków z narodem ukraińskim. Jesteście wielkim przyjacielem naszego kraju. Wiele wam zawdzięczamy – podkreślał na radiowej antenie.

Biskup przyznał, że Ukraina wciąż potrzebuje darów, żywności oraz ubrań dla walczących. Odniósł się także do obrony Mariupola, leżącego na terenie jego diecezji. – Żołnierze, którzy bronili tego miasta, w świadomości Ukraińców są bohaterami. Dzięki ich wytrwałości był wstrzymany rosyjski front. Mówi się, że nie mogli nadal trzymać obrony, ale swoje zadanie wykonali – powiedział ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej.

W niedzielę, 26 czerwca ks. bp Pawło Honczaruk będzie przewodniczyć mszy świętej w intencji pokoju w Ukrainie, która o godz. 11 zostanie odprawiona w kościele św. Wincentego à Paulo w Otwocku.