Pociski spadają, ale Duch jest mocny

Podczas niedzielnej mszy świętej, 26 czerwca otwoccy wierni modlili się o pokój w Ukrainie. Tego dnia ks. bp Pawło Honczaruk, ordynariusz diecezji charkowsko–zaporoskiej przewodniczył uroczystej liturgii w parafii pw. św. Wincentego à Paulo. W trakcie uroczystości ks. biskup złożył u stóp Matki Bożej Swojczowskiej, patronki Otwocka szczególne wota: fragment pocisku Grad wystrzelonego w stronę miasta i naszywki z munduru obrony przeciwlotniczej

fot. Jerzy Żaczek

SYLWIA WYSOCKA

Otwoccy wierni modlą się o pokój w Ukrainie od samego początku bestialskiej agresji Rosji na ten sąsiadujący z nami kraj. Od wielu tygodni nie ustają także w pomocy na rzecz potrzebujących Ukraińców. W niedzielę, 26 czerwca goszczący w Polsce ks. biskup Pawło Honczaruk, ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej w otwockiej świątyni pw. św. Wincentego à Paulo w szczególny sposób dziękował za tą pomoc władzom i mieszkańcom miasta, pobłogosławił Otwocczan a także wspólnie modlił się o pokój w Ukrainie i Polsce.

W mszy świętej uczestniczyli przebywający w mieście mieszkańcy Ukrainy i Otwocczanie na czele z prezydentem Jarosławem Margielskim, przewodniczącą rady miasta Moniką Kwiek i przewodniczącą komisji oświaty Joanną Chmielewską. Podczas liturgii, ks. biskup Honczaruk zwrócił się podziękowaniami do Otwocczan. – Dzisiaj w szczególny sposób chcemy dziękować Panu Bogu za wszelkie dobrodziejstwa które nam daje i za Naród Polski, który stoi tak blisko naszego narodu i wspiera w różny sposób, przede wszystkim modlitwą – mówił duchowny. – Chcę dziękować Bogu także za dobro, którego doświadczają moi rodacy w Polsce w której znaleźli zamieszkanie, wyżywienie i pracę, że mogą tutaj godnie przebywać. Dziękuję za wszelką pomoc żywnościową i inną. Szczególnie chcę podziękować mieszkańcom Otwocka, na czele z prezydentem Jarosławem Margielskim, który tak wiele robi, aby nam pomagać i nas wspierać – podkreślał ks. biskup Honczaruk.

Następnie odprawił mszę świętą modląc się o pokój w sercach wiernych, pokój  w rodzinach i pokój w Polsce, wygłosił także okolicznościowe kazanie w którym szczególną uwagę zwrócił na dary wolności i rozumu. Udzielając błogosławieństwa wszystkim wiernym biskup podziękował także ks. proboszczowi Bogdanowi Sankowskiemu za możliwość spotkania z mieszkańcami Otwocka. – Chociaż pociski padają, Duch jest mocny, jesteśmy świadkami tego mocnego ducha który jest nie tylko w żołnierzach ukraińskich, ale także w innych narodach. To jest dla nas znak od Boga, że jesteśmy wzmocnieni jego duchem, aby bronić godności człowieka i swojej wolności. Prośmy Boga, abyśmy wytrwali w tym wszystkim, zachowali wiarę i jedność z Bogiem – apelował ks. biskup.

Szczególnym momentem uroczystości było złożenie po mszy świętej przez ks. biskupa w kaplicy Matki Boskiej Swojczowskiej, patronki Otwocka, darów wotywnych przekazanych przez mieszkańców Charkowa: odłamka pocisku z rosyjskiej wyrzutni Grad, wystrzelonego w stronę miasta oraz naszywki z munduru obrony przeciwlotniczej miasta Charkowa. Wota zostały  przekazane w ramach podziękowania za wyświadczoną przez miasto Otwock i jego mieszkańców pomoc humanitarną.

Od początku wojny wspólnota której przewodniczy ks. biskup ordynariusz otrzymała ponad 300 ton samej tylko żywności z Polski, w tym znaczną część z Otwocka.

zdjęcia: Jerzy Żaczek