Świat w pigułce

Seanse filmowe, spotkania z podróżnikami, blogerami, fotografami – takiego wydarzenia w Otwocku jeszcze nie było! WAPI – Otwocki Festiwal Filmów Podróżniczych to dwudniowa uczta (9 i 10 lipca) dla spragnionych świata. Jednym z głównych gości festiwalu będzie Krzysztof Wielicki –  legenda światowego himalaizmu

źródło: Wikipedia

PRZEMEK SKOCZEK

W obecnych czasach można zwiedzać świat stosunkowo niewielkim kosztem. O tym m.in. będą opowiadać goście pierwszego Otwockiego Festiwalu Filmów Podróżniczych organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku.

W sobotę, 9 lipca na teatralnej scenie „Jaracza” wystąpią dwaj znakomici goście – zdobywca Korony Ziemi Zygmunt Berdychowski i Krzysztof Wielicki, legenda światowego himalaizmu, człowiek, który jako pierwszy na świecie zdobył Mount Everest zimą. Opowiedzą o górskich wyprawach, trudnościach, jakie stawały na ich drogach, wyjaśnią, dlaczego dla jednego z nich góry to hobby, a dla drugiego – całe życie. Wieczór dopełnią pokazy filmów dokumentalnych o tematyce górskiej „Ostatnia góra” i „Ściana cieni”.

W niedzielę, 10 lipca festiwalowy program rozpocznie się już o godz. 11 od seansu filmów dla dzieci i animacji podróżniczych, podczas których maluchy poznają mapę świata i razem ją pokolorują. Zaplanowano również dwa ciekawe spotkania z autorami jednych z najbardziej znanych w Polsce blogów podróżniczych: Olą i Karolem z „Busem przez świat” oraz z Karoliną i Mario prowadzącymi blog „Our Little Adventures”. Udowadniają w nim, że podróże z dziećmi są możliwe i wcale nie muszą być trudne.

W planie są także dwa pokazy filmowe połączone z dyskusjami. Zobaczymy dokument „Tony Halik” i oscarowy „Nomadland”. Tu mistrzem ceremonii będzie krytyk filmowy Łukasz Knap, znany z kanału YouTube „Kanapa Knapa”. W teatrze będzie można także obejrzeć dwie wystawy fotograficzne Marcina Górzyńskiego: „A co, jeśli…”, w której przygląda się tematowi samotności, oraz „Jerez”, prezentującą Andaluzję i corridę w mieście Jerez de la Frontera.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wejściówki można odbierać w kasie Kina Oaza. Festiwal zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Film 2022”.  

 

Program festiwalu

Sobota, 9 lipca

 • 16 – rozpoczęcie festiwalu
 • 16.15 – spotkanie z Zygmuntem Berdychowskim, zdobywcą Korony Ziemi
 • 17.30 – pokaz filmu „Ostatnia góra”
 • 19.15 – spotkanie z Krzysztofem Wielickim, legendarnym zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum
 • 20.30 – pokaz filmu „Ściana cieni”

Niedziela, 10 lipca

 • 11 – pokaz filmu dla dzieci „W 80 dni dookoła świata”
 • 11 – animacje podróżnicze dla dzieci
 • 13 – Our Little Adventures – Karolina i Mario o podróżach z dziećmi
 • 14.30 – Busem przez świat – Ola i Karol o słynnej amerykańskiej Drodze 66
 • 16.30 – pokaz filmu „Tony Halik”
 • 18.15 – pokaz filmu „Nomadland”

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.