Druga odsłona Święta Sosny

Irena Fijałkowska i Bohdan Szymański to kolejni zasłużeni dla ekologii otwoccy społecznicy, którzy zostali patronami drzew na terenie urzędu miasta. To część tradycji Święta Sosny organizowanego od 2006 roku. Uroczystość miała miejsce we wtorek, 21 czerwca

Tegoroczna, już 15. edycja Święta Sosny, została zorganizowana po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Preludium do niej była majowa inauguracja akcji „SosNowe Pokolenie” na plaży miejskiej. Uczniowie otwockich szkół, urzędnicy i mieszkańcy sprzątali brzegi Świdra, sadzono też młode sosny. Inicjatywa ma promować rekreacyjny charakter Otwocka, ponieważ celem władz jest przywrócenie go miastu.

Wtorkowe spotkanie odbyło się tradycyjnie na terenie urzędu miasta. Nadano imiona kolejnym rosnącym tam sosnom i uhonorowano w ten sposób Irenę Fijałkowską i Bohdana Szymańskiego – wybitnych i zasłużonych dla otwockiej przyrody działaczy, którzy niedawno odeszli. Ich krótkie biografie przedstawiła Teresa Rytelewska – prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Koło „Otwockie Sosny”, z którym oboje patroni byli związani przez wiele lat. Na uroczystości nie zabrakło ich rodzin: żony Bohdana Szymańskiego Anny wraz z synami i córki Ireny Fijałkowskiej – Joanny Błachnio. Nadleśnictwo Celestynów reprezentował nadleśniczy Artur Dawidziuk, a Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych dyrektor Sylwester Chołast.

Przy okazji ogłoszono także wyniki konkursu na plakat promujący akcję „SosNowe Pokolenie” i wręczono nagrody laureatom. Wpłynęły aż 93 prace. – Wszystkie są piękne, z przesłaniem artystycznym. Tak duża frekwencja i jakość prac są budujące. W waszych rękach jest przyszłość przyrody w naszym mieście – powiedział prezydent Jarosław Margielski, dziękując uczestnikom konkursu za zaangażowanie. Na zakończenie święta można było otrzymać koszulki z napisem SosNowe Pokolenie i sadzonki sosen.

pds

 

Laureaci konkursu

Kategoria do 10 lat:

 1. Aniela Cywińska z SP nr 2,
 2. Gabrysia Kowalska z Przedszkola nr 10 „Leśne Skrzaty”,
 3. Anastasiia Kazymyriv z SP nr 9.

Kategoria 11-15 lat:

 1. Julia Jóźwik z LO im. J. Słowackiego,
 2. Hanna Litwiniec z LO im. J. Słowackiego,
 3. Klara Wojtan z SP nr 12,

wyróżnienie – Oliwia Ćwiklińska z SP nr 12.

Kategoria 16-20 lat:

 1. Maja Bugalska,
 2. Jagoda Szymków,
 3. Agata Kurach (wszystkie z LO im. J. Słowackiego)

One thought on “Druga odsłona Święta Sosny

 • 1 lipca 2022 o 12:40
  Permalink

  Szkoda że takiego odsłoniecia dokonują osoby które aktualnie dewastuja nasz krajobraz tj. szkodnik lesny pospolity oraz leser parkowy zwyczajny..

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.