Decyzja zależy od marszałka

Czy przy okazji budowy nowego obiektu dla Prokuratury Rejonowej w Otwocku swoją siedzibę straci biblioteka przy ul. Pułaskiego? Władze miasta informują, że powiat prowadzi w tej sprawie rozmowy z prokuraturą. Krzysztof Szczegielniak podkreśla, że rozmowy nie są jeszcze oficjalne. – Do takich decyzji jest potrzebna zgoda marszałka, który przekazał nam nieruchomość na konkretny cel, czyli prowadzenie biblioteki – dodaje starosta

We wtorek, 28 czerwca podczas ostatniej sesji Rady Miasta Otwocka radni wyrazili zgodę na przekazanie w wieczyste użytkowanie działek w obrębie ulic Pułaskiego i Dwernickiego pod ewentualną budowę nowej siedziby Prokuratury Rejonowej w Otwocku. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła do prezydenta Otwocka Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. – Chcemy przekazać tę nieruchomość na budowę obiektu prokuratury ze względu na jej lokalizację, a dokładnie bliskość komendy powiatowej policji, co będzie miało znaczny wpływ na zacieśnienie współpracy między prokuraturą a policją – mówił podczas sesji prezydent Jarosław Margielski. – Dzięki tej decyzji Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło środki i zbudowało tutaj nowoczesny obiekt – dodał szef otwockiego samorządu.

Nieruchomość graniczy z terenem przy ul. Pułaskiego, gdzie swoją siedzibę ma Biblioteka Powiatowa w Otwocku. Władze miasta już dwukrotnie przekazywały informację, że prokuratura prowadzi również z rozmowy z Zarządem Powiatu Otwockiego na temat ewentualnego przejęcia budynku biblioteki pod prowadzenie w nim archiwum. – Powiat analizuje umowy, które podpisał na prowadzenie tej jednostki – informował na wspomnianej sesji prezydent Margielski. I dodał: – Biblioteka Miejska w Otwocku z kilkoma jej filiami pełni funkcję ośrodka, w którym mieszkańcy mogą korzystać z księgozbioru i publikacji. Wiem z rozmów z radnymi powiatowymi, że analizowali koszty prowadzenia biblioteki powiatowej, które w wydatkach bieżących powiatu stanowią istotną pozycję. Pojawia się więc pytanie, czy jest konieczne dublowanie tych funkcji. Niemniej jeżeli powiat nie udostępni tej nieruchomości, to i tak jest możliwość wybudowania obiektu na działce, którą my przekazujemy – zaznaczył prezydent.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Krzysztofa Szczegielniaka. W rozmowie z „Linią” starosta zaznacza, że w tej sprawie prowadził jedynie rozmowę telefoniczną z przedstawicielem prokuratury. Nie ma oficjalnego wystąpienia, do którego zarząd powiatu mógłby się odnieść. – Po wstępnych rozmowach z członkami zarządu nie planujemy na ten moment przekazywać budynku, który ma precyzyjnie określone funkcje. Poza tym trzeba pamiętać, że ostateczna decyzja w dużej mierze zależy od marszałka, który przekazał powiatowi ten obiekt na prowadzenie biblioteki powiatowej – podkreślił starosta.

SW

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.