Wawerska jeszcze chwilę poczeka

Odsuwa się w czasie przebudowa ul. Wawerskiej w Otwocku. Na jej modernizację władze powiatu otrzymały z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 6 mln 813 tys. zł. Wojewoda mazowiecki uchylił jednak decyzję ZRID wydaną dla tej inwestycji. By przeprowadzić procedurę skutecznie, powiat musi przekazać zarządzanie drogą miastu Otwock

16 lutego podano listę inwestycji, które premier Mateusz Morawiecki zatwierdził do dofinansowania ze środków pochodzących z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Powiatowi przyznano 6 mln 813 tys. 522 zł na przebudowę ulic Powstańców Warszawy i Wawerskiej (w ciągu drogi powiatowej 2715W) w Otwocku. Uzyskane dofinansowanie stanowiło wtedy 70 proc. kosztów tej inwestycji szacowanych na kwotę 9 mln 733 tys. 602 zł 94 gr. Wkład własny powiatu to 2 mln 920 tys. 80 zł 89 gr. Długość odcinka przeznaczonego do przebudowy to ponad kilometr, a okres realizacji inwestycji wyznaczono od maja 2022 roku do kwietnia 2023 roku. Komentując wtedy decyzję o przyznaniu dofinansowania, starosta otwocki Krzysztof Szczegielniak podkreślił: – Mogliśmy złożyć wniosek o przebudowę ul. Wawerskiej i ul. Powstańców Warszawy dzięki współpracy z prezydentem Otwocka Jarosławem Margielskim, ponieważ miasto przekazało nam gotową dokumentację ze ZRID-em.

Inwestycja jednak nie może się rozpocząć. Wojewoda mazowiecki w całości uchylił bowiem decyzję w sprawie ZRID. Jak wyjaśnił podczas sesji 28 czerwca starosta Szczegielniak powodem są błędy formalne popełnione przy podpisywaniu porozumienia między samorządami. W dokumencie jako strony porozumienia wpisano powiat otwocki i miasto Otwock, podczas gdy powinno być ono zawarte między zarządem powiatu a prezydentem Otwocka. Ponadto porozumienie, które podpisano w marcu 2020 roku, dotyczyło przyjęcia pomocy rzeczowej przez powiat, a nie zarządzania drogami. W związku z czym aby skutecznie ponowić procedurę związaną z wydaniem decyzji ZRID, trzeba naprawić ten błąd.

Dlatego jeszcze na tej samej sesji rada powiatu podjęła uchwałę „o powierzeniu miastu Otwock zarządzania drogą powiatową – ul. Wawerską w Otwocku – w zakresie opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej na rozbudowę drogi”.

– Miasto właściwie już opracowało tę dokumentację, my jako zarządca drogi braliśmy w tym udział – poinformował dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Otwocku Paweł Grzybowski. Teraz, po podjęciu przez radę uchwały, zgodnie z zapowiedzią starosty będzie można podpisać porozumienie z prezydentem Otwocka i procedować ZRID od początku.

– Samą realizacją przebudowy zajmie się już powiat. Zakres przewidzianych prac to m.in. budowa ronda na skrzyżowaniu z ul. Szkolną, wymiana nawierzchni jezdni i budowa ścieżki rowerowej – zapowiada dyrektor Grzybowski.

SW

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.