Józefów pionierem segregacji

O tym, jakie odpady są odbierane od mieszkańców Józefowa, Wiązowny, Celestynowa, Kołbieli, Halinowa czy Konstancina-Jeziorny, rozmawiano podczas spotkania samorządowców z firmą Lekaro. Okazuje się, że najwięcej zielonych odpadów „wytwarzają” mieszkańcy gminy Józefów, a najwięcej szkła trafia z gminy Kołbiel, natomiast z terenów gmin Wiązowna i Celestynów jest najwięcej tworzyw sztucznych i metali

AGNIESZKA JASKULSKA

Niemal wszystko, co wytwarzamy i kupujemy, jest zapakowane. Dlatego tak ważne jest, aby odpady były segregowane, dzięki czemu potem mogą trafić do recyklingu, gdzie są powtórnie wykorzystywane. Mieszkańcy Józefowa są w powiecie otwockim pionierami w tej dziedzinie, bo od końca lat 90. ubiegłego wieku samorząd wspiera działania, dzięki którym józefowianie mogą segregować odpady. – Miasto rozdawało mieszkańcom worki, a firma, która wygrała wtedy przetarg na odbiór odpadów, zabierała nieodpłatnie szkło, papier i plastik, dzięki czemu było mniej śmieci zmieszanych – mówi burmistrz Józefowa Marek Banaszek. W tamtym czasie dochodziło nawet do sytuacji, że firma odbierająca odpady miała pretensje do samorządu, że ktoś inny zabiera od mieszkańców np. plastik, który był wtedy w cenie. Po roku to uregulowano i problem został rozwiązany, a selektywna zbiórka odpadów weszła mieszkańcom gminy w nawyk. – Segregowanie najlepiej odbywa się w domach jednorodzinnych, gorzej jest w budynkach wielorodzinnych, gdzie mieszkańcy nie zawsze przywiązują wagę do tego, by oddzielać papier, szkło czy plastik od innych tworzyw. Często zaglądam do altan śmietnikowych przy takich budynkach i nie wygląda to najlepiej – tłumaczy burmistrz Józefowa. – Zastanawiam się, co można zrobić, aby to poprawić. Może trzeba lepiej opisać kontenery, aby mieszkańcy wiedzieli, gdzie umieszczać konkretne odpady? W przypadku zabudowy wielorodzinnej, gdzie obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa, często jest tak, że lokatorzy nie dbają o segregowanie śmieci – podkreśla burmistrz Banaszek.

Uczestnicy spotkania przyznali, że tzw. dzwony na segregowane szkło, papier i plastik, które kiedyś stały na ulicach, bardzo dobrze się sprawdzały i mieszkańcy z chęcią z nich korzystali. Podkreślili też, że trzeba uczyć młode pokolenie segregowania odpadów, dzięki czemu taki surowiec może trafić do recyklingu i być wykorzystany do ponownej produkcji, a bez tego świat utonie w śmieciach. Jak podkreślili uczestnicy spotkania, gospodarce odpadami sprzyjają także Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które znajdują się w wielu gminach powiatu otwockiego. Można tam oddać np. zbite termometry, meble, gruz, przeterminowane leki, odpady zielone czy elektrośmieci, a także zużyte opony.

W 2021 roku Lekaro odebrało od mieszkańców Józefowa, Wiązowny, Celestynowa, Kołbieli, Halinowa i Konstancina-Jeziorny ok. 40 tys. ton odpadów. Najwięcej było tych zmieszanych (ponad 17 tys. ton) i bio (ponad 10 tys. ton), a najmniej szkła i papieru (łącznie ponad 4 tys. ton). Segregowane odpady to niemal połowa (48 proc.) odebranych śmieci od mieszkańców tych gmin. Natomiast w ubiegłym roku do Lekaro trafiło 8 proc. śmieci z PSZOK-ów. – Największą popularnością cieszą się Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Konstancinie-Jeziornie i gminie Józefów, a najmniejszą – w Kołbieli i Celestynowie – podkreśla Leszek Górski, dyrektor firmy Lekaro.

Jakie śmieci „produkują” mieszkańcy? Okazuje się, że to zależy od specyfiki terenu. Gmina Józefów króluje w powiecie otwockim w kwestii odpadów zielonych. Najwięcej papieru trafia zaś z gmin Celestynów i Kołbiel, a najmniej z Halinowa i Wiązowny. Najwięcej szkła odbiera się z gmin Kołbiel i Halinów, a najmniej z Wiązowny i Konstancina-Jeziorny. Najwięcej metali i tworzyw sztucznych trafia z Halinowa, Wiązowny i Celestynowa, a najmniej z Konstancina-Jeziorny i Józefowa. Natomiast najwięcej bioodpadów dostarczają mieszkańcy gmin Józefów i Konstancin-Jeziorna oraz gminy Celestynów, a najmniej – gmin Kołbiel i Wiązowna.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.