W zdrowym ciele zdrowy senior

Dni Seniora, szkolenia z obsługi narzędzi komputerowych, kampanie prozdrowotne i aktywizujące osoby starsze – to działania, jakie zrealizuje 35 rad seniorów z całego województwa w ramach wsparcia z budżetu Mazowsza. Łączna wartość dotacji to niemal 643 tys. zł. Część pieniędzy trafi również do seniorów z powiatu otwockiego

Radni sejmiku przeznaczyli w tym roku po raz pierwszy 1 mln zł na inicjatywy rad seniorów. W trakcie naboru wpłynęły 43 wnioski. 35 projektów spełniło wymagania formalne i merytoryczne, uzyskując tym samym wsparcie z budżetu Mazowsza. To działania wspierające rozwój rad seniorów i ich inicjatywy, takie jak m.in. organizacja Dni Seniora, szkoleń z dostępności cyfrowej czy kampanii promujących zdrowie i aktywność fizyczną wśród osób starszych. – Głównym celem programu jest zwiększenie aktywności i sprawczości seniorów, a także pokazanie samorządom, że rady senioralne mogą być cennym i ważnym organem w każdej gminie – mówi członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

W ramach programu można było zdobyć dofinansowanie w wysokości nawet 20 tys. zł na pokrycie 80 proc. kosztów projektu. Każda gmina mogła złożyć jeden wniosek na jeden projekt swojej rady seniorów.

Wsparcie z budżetu Mazowsza trafi również do rad seniorów działających w Otwocku (20 tys. zł) i Wiązownie (19 tys. 200 zł).

Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta Otwocka, otrzymane dofinansowanie zostanie przeznaczone na przeprowadzenie bezpłatnych zajęć wzmacniających i rozciągających mięśnie kręgosłupa i całego ciała dla mieszkańców Otwocka w wieku powyżej 60 lat. – Miasto, wychodząc naprzeciw aktualnym wyzwaniom demograficznym związanym ze starzeniem się populacji naszego kraju, dostrzega potrzebę działań w zakresie promocji wszelkich form aktywności seniorów, wzmacniając wsparcie zadań z zakresu upowszechniania aktywności fizycznej i promowania sportu kierowanych do osób starszych – mówi prezydent Jarosław Margielski.

Zakres projektu obejmuje m.in. konsultacje lekarskie (m.in. kardiologa, reumatologa), konsultacje psychologiczne i ćwiczenia rehabilitacyjne (m.in. zdrowy kręgosłup). Dodatkowo w ramach projektu odbędą się co najmniej cztery wykłady dotyczące kwestii szeroko pojętego bezpieczeństwa seniorów. Ich tematyka będzie dotyczyć m.in. zagadnień prawnych istotnych dla osób starszych (np. prawo spadkowe, prawa klienta, przemoc wobec osób starszych), problematyki ochrony przed oszustami i wyłudzaczami (np. instruktaż, jak radzić sobie z oszustami podszywającymi się pod członków rodziny) czy kwestii bezpieczeństwa zdrowotnego (np. informacje o prawidłowym odżywianiu, chorobach występujących u seniorów).

Z kolei w gminie Wiązowna zostanie zorganizowany piknik zdrowotno-integracyjny „W zdrowym ciele zdrowy senior”.

Igor

Czym jest rada seniorów?

Jak podają statystyki z początku 2022 roku, w województwie mazowieckim działa już 61 gminnych rad seniorów. Kolejne są na etapie tworzenia. Rada seniorów może zostać utworzona przez radę gminy z własnej inicjatywy lub na wniosek organów z zewnątrz. W jej skład mogą wejść przedstawiciele osób starszych i działających dla nich organizacji, np. stowarzyszeń czy fundacji, a także podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku.

One thought on “W zdrowym ciele zdrowy senior

  • 7 lipca 2022 o 22:17
    Permalink

    No dobrze pomoc dla seniorów ,ale co z senioritami ?!!! Ich jest nawet więcej !

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.