Zapowiedzi kulturalne 8-14 lipca

OTWOCK

Koncertowy weekend

W piątkowy wieczór przed teatrem zagrają Bolesław i Maciej Błaszczykowie. W sobotę w centrum będzie jazzowo, a na niedzielę zaplanowano klimaty retro w parku miejskim

 

Bolesław i Maciej to ojciec i syn. Otwocczanie. Pierwszy jest znakomitym wiolonczelistą, znanym przede wszystkim z Grupy MoCarta. Maciej to młody pianista. Razem zagrają koncert pt. „Zapomniane/Niezapomniane”, sięgając po kompozycje m.in. Davida Fostera, Francisa Lai, Ennia Morriconego, Michela Petruccianiego, Jerzego Wasowskiego, Zbigniewa Wodeckiego. Początek o godz. 20.

W sobotę, 9 lipca warto wybrać się do centrum Otwocka, by posłuchać jazzu na trawie. O godz. 20 zagra tam Trio Waves Band. Od godz. 15 jak zawsze będą trwać animacje dla najmłodszych.

Muzyczny weekend zakończymy w niedzielę, 10 lipca w parku miejskim wraz z Julitą Kożuszek, która zagra koncert w stylu retro. Choreografka, reżyserka, wokalistka i aktorka jest związana z warszawskimi teatrami Roma, Rampa, Komedia, Teatrem na Woli. Początek o godz. 18.

Festiwal Filmów Podróżniczych

WAPI Otwocki Festiwal Filmów Podróżniczych to dwudniowa uczta (9-10 lipca) dla spragnionych świata. Jednym z głównych gości będzie Krzysztof Wielicki – legenda światowego himalaizmu

Seanse filmowe, spotkania z podróżnikami, blogerami, fotografami – takiego wydarzenia w Otwocku jeszcze nie było! W sobotę, 9 lipca na teatralnej scenie „Jaracza” wystąpią dwaj znakomici goście – zdobywca Korony Ziemi Zygmunt Berdychowski i Krzysztof Wielicki, legenda światowego himalaizmu, człowiek, który jako pierwszy na świecie zdobył Mount Everest zimą. Z kolei na niedzielę zaplanowano ciekawe spotkania z autorami jednych z najbardziej znanych w Polsce blogów podróżniczych: Olą i Karolem z „Busem przez świat” oraz z Karoliną i Mario prowadzącymi blog „Our Little Adventures”. Nie zabraknie, rzecz jasna, znakomitych filmów.

Wstęp na wszystkie wydarzenie jest bezpłatny. Wejściówki można odbierać w kasie Kina Oaza. Festiwal zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Film 2022”. Więcej Świat w pigułce.

Królewski pokaz

Wieczór z zespołem Queen proponuje MOKTiS w czwartek, 14 lipca

Kino plenerowe okazjonalnie odbywa się też w Otwocku. Na Scenie pod Jaraczem będzie można obejrzeć wspólnie z innymi fanami brytyjskiej grupy zarejestrowany przed laty koncert „Hungarian Rhapsody. Live in Budapest”. Widowisko odbyło się w stolicy Węgier w 1986 roku, gdy legendarny zespół był w szczytowej formie.

Scena pod Jaraczem, czwartek, 14.07, godz. 20, wstęp wolny

JÓZEFÓW

Dzika muzyka ze wschodu

„Muzyka kresowa na wspak” to ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie w wykonaniu duetu wokalno-instrumentalnego. Koncert odbędzie się w niedzielę, 10 lipca na scenie plenerowej MOK

Duet stworzony przez przyjaciółki Adriannę Marię Kafel i Aleksandrę Purę-Cidyło powstał w 2018 roku. Adrianna jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli, fideli kolanowych i wiolonczeli barokowej. Aleksandra ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu na Wydziale Dyrygentury Chóralnej Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej oraz wokalistykę jazzową. Wspólne poszukiwania i podobna wrażliwość muzyczna skłoniły artystki do stworzenia autorskich aranżacji znanych pieśni kresowych. Repertuar duetu to głównie muzyka Kresów Wschodnich, dokładniej Łemkowszczyzny, i terenów nazywanych przez Kolberga Podlasiem Ruskim, ze swoistą mową powstałą w wyniku zmieszania języków białoruskiego, ukraińskiego i polskiego.

Scena plenerowa MOK, skwer im. św. Jana Pawła II, niedziela, 10.07, godz. 18, wstęp wolny

KARCZEW

Klasyka na leżakach

Drugi koncert z cyklu wydarzeń promenadowych w Otwocku Wielkim odbędzie się w niedzielę, 10 lipca i jest zatytułowany „Historia tańca – historia tanga”

Tango narodziło się 150 lat temu po drugiej stronie Atlantyku, w tętniącym życiem i mówiącym językami trzech kontynentów Buenos Aires. Jego echa było słychać już wcześniej w folklorze argentyńskim. Namiętna muzyka i taniec zawładnęły sercami, umysłami i nogami ludzi. Nic dziwnego, że tango błyskawicznie pojawiło się na salonach całego świata. Nam tę natchnioną muzykę przybliżą: Jakub Grott – skrzypce, Hubert Gruchała – saksofon i Mariusz Rutkowski – fortepian.

Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, ul. Zamkowa 49, niedziela, 10.07, godz. 17, wstęp wolny

 

 

CELESTYNÓW

Zabawa pod chmurką

Letnia Scena Muzyczna ruszy w niedzielę, 10 lipca w centrum Celestynowa, na placu przy hali sportowej

          Zabawa rozpocznie się po południu, o godz. 16. W programie imprezy są: pokaz dla dzieci w wykonaniu komika Pana Buźki, występy lokalnej młodzieży z Kuźni Talentów Muzycznych, a o godz. 18 koncert gwiazdy, czyli Robert Rozmus Show. Po nim, od godz. 19, będzie odbywać się festiwal kolorów z DJ-em. To będzie dyskoteka z eksplozją barw. Przez cały czas będą dostępne bezpłatne dmuchańce i zjeżdżalnie oraz stoiska handlowe z rękodziełem i smakołykami.

Plac przed halą sportową, niedziela, 10.07, godz. 16-21, wstęp wolny

 

 

WIĄZOWNA

Trzej amigos

W niedzielę, 10 lipca w Gminnym Parku Centrum przez chwilę będzie można poczuć się jak w Meksyku. Zadba o to Trio Mariachi

To będzie drugie muzyczne popołudnie z tegorocznego cyklu koncertów plenerowych. Odbywają się one w każdą niedzielę lipca i zabierają słuchaczy w inny zakątek świata. W najbliższą niedzielę wystąpi trzech meksykańskich amigos z gitarami, czyli Trio Mariachi. Muzycy stworzą prawdziwą meksykańską imprezę, bawiąc publiczność i grając największe latynoskie hity, takie jak „Despacito”, „Bailando”, „Desperado”, „La Bamba”, „Guantanamera”.

Gminny Park Centrum, niedziela, 10.07, godz. 17, wstęp wolny

WAWER

Koncerty w plenerze

Trzy ciekawe koncerty odbędą się w ten weekend w Falenicy i Aninie w piątkowy wieczór i sobotnie popołudnie. Będą dawne przeboje, jazz i dobry pop

          Ogródek Stacji Falenica proponuje w piątek, 8 lipca nieco nostalgiczne spotkanie z przebojami sprzed lat w wykonaniu zespołu Retrosfera. Muzycy sięgają po utwory z okresu międzywojennego, które nadal porywają, np. „Na pierwszy znak”, „Rebeka” czy „Sex appeal”. Grupę tworzą: wokalistka Maja Szkutnik, pianistka Wiktoria Deredas, kontrabasista Kuba Kaczmarczyk i perkusista Kacper Jaślar. Początek o godz. 19.30, wstęp wolny.

W sobotę, 9 lipca trzeba wybierać. Na plenerowej scenie Kulturoteki w Falenicy zagra lokalny zespół Clue, który tworzą: pianista Sławomir Łobaczewski, gitarzysta Jacek Kawa i wokalistka Anna Gawryliak. Grają szeroko pojętą muzykę rozrywkową. Z kolei w ogrodzie WCK Anin można posłuchać tria jazzowego Pańta, Pańta & Małek. Paweł Pańta to kontrabasista i gitarzysta jazzowy, Stanisław Pańta – utalentowany pianista, a Jerzy Małek – prawdopodobnie jeden z najlepszych polskich trębaczy jazzowych. Oba koncerty rozpoczynają się o godz. 18, wstęp na nie jest wolny.

Muzyka Dalekiego Wschodu

Recital wokalny z muzyką koreańską wypełni kolejną odsłonę cyklu Falenickich Koncertów Letnich. Koncert odbędzie się w niedzielę, 10 lipca. Wystąpią Yeyoung Sohn i Kim Ae Ran

Niebiański głos i spektakularna koloratura to cechy, którymi zachwyca pochodząca z Korei Południowej sopranistka Yeyoung Sohn. Nie mniejszym uznaniem cieszy się Kim Ae Ran. Obie ukończyły Uniwersytet Keimyung w Daegu w Korei Południowej, który ma za patrona Chopina, oraz Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie. Wykonują nie tylko klasykę. Yeyoung eksperymentuje z elektroniką, dziewczyny chętnie sięgają też po tradycyjne utwory koreańskie, i to te usłyszymy w Falenicy.

Kulturoteka Falenica, ul. Walcownicza 4/6, niedziela, 10.07, godz. 19, wstęp wolny

Ważna wystawa

„Dobro – instrukcja obsługi” to polsko-ukraińska wystawa o filozofii i sztuce, którą można oglądać w Wawerskim Centrum Kultury w Międzylesiu

Jest to już trzecia prezentacja z cyklu, w którym są poruszane zagadnienia filozoficzne, a z pomocą w ich zgłębianiu przychodzi sztuka współczesna. Zaproszeni do projektu artyści ilustrują niełatwe kwestie moralnego porządku, w którym nie ma oczywistych odpowiedzi, jest za to wiele pytań. Rok 2022 przynosi kolejne wyzwania, z którymi trzeba się mierzyć. Swoje prace prezentują współcześni artyści wizualni z Ukrainy: Krystyna Mishchenko, Bohdan Pylypushko, Maria Kazvan i Daria Alyoshkina. Wystawa i wszystkie wydarzenia towarzyszące są dostępne również w języku ukraińskim.

Wawerskie Centrum Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, tel. 22 443 70 73

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.