1 mln 200 tys. zł trafi do powiatu otwockiego

Ponad 60 tysięcy mieszkańców województwa mazowieckiego wzięło udział w głosowaniu w ramach trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza i zdecydowało o wyborze 67 projektów, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Samorząd Mazowsza przeznaczy na nie 25 mln zł. Są wśród nich dwa projekty z powiatu otwockiego – rewitalizacja „Bramy Zachodniej” przy Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku (przy ul. Reymonta) i wykonanie nasadzeń roślinnych w Józefowie

Zbigniew Szczepaniak, wnioskodawca projektu rewitalizacji „Bramy Zachodniej” w szpitalu przy ul. Reymonta w Otwocku, z dyplomem zwycięzcy w Budżecie Obywatelskim Mazowsza, odebranym podczas finałowej gali, która odbyła się w czwartek, 7 lipca w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury (na zdjęciu: drugi z prawej)

Dokładnie 60 tys. 128 głosów oddano w trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Najaktywniejsze po raz kolejny okazały się kobiety, do których należy 60 proc. głosów. Jak podkreśliła podczas ubiegłotygodniowej gali członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc, rosnąca z każdą edycją liczba oddanych głosów i wiele dobrze przygotowanych projektów pokazuje, że Budżet Obywatelski Mazowsza cieszy się coraz większym zaufaniem.

– Pomysły zgłaszane do budżetu obywatelskiego pokazują, jakie są potrzeby mieszkańców naszego regionu. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, dużą liczbę głosów otrzymały projekty zdrowotne – inwestycje w mazowieckich szpitalach i zakup nowych ambulansów. Mamy również inwestycje infrastrukturalne – budowy ścieżek rowerowych i chodników. Jednak duża liczba wybranych projektów dotyczy kultury. Są to festiwale, warsztaty, pikniki. Co istotne, wiele z nich ma za zadanie przybliżyć mieszkańcom lokalne tradycje i zwyczaje – podkreślała Elżbieta Lanc.

Mieszkańcy głosowali na projekty z listy ogólnowojewódzkiej i z list podregionalnych. W przypadku tej pierwszej największym poparciem wśród mieszkańców Mazowsza cieszył się projekt „Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej 577 Gąbin – Sanniki (odcinek II)”. Zakłada on budowę ok. 900-metrowego odcinka ścieżki pieszo-rowerowej w miejscowości Topólno, która połączy miasto i gminę Gąbin z Sannikami. Projekt uzyskał poparcie 2538 mieszkańców. Z kolei największą liczbę głosów wśród propozycji podregionalnych otrzymał projekt pn. „Z wizytą u Chopina w Sannikach” – zadanie interdyscyplinarne z obszaru edukacji i kultury oraz ochrony zabytków. Na tę propozycję z subregionu płockiego zagłosowało 2541 Mazowszan.

Mieszkańcy podregionu warszawskiego wschodniego, w którym znajduje się powiat otwocki, oddali w sumie ponad 3100 głosów. Do realizacji wybrano cztery projekty. Najwięcej głosów (644) otrzymała rewitalizacja „Bramy Zachodniej” szpitala przy ul. Reymonta w Otwocku. W regionie w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zostanie też zorganizowane widowisko plenerowe w Mińsku Mazowieckim, będą zakupione dwa ambulanse i wykonane nasadzenia roślinne w Józefowie.

oprac. Igor

BOM: Podregion warszawski wschodni

  • Rewitalizacja „Bramy Zachodniej” szpitala przy ul. Reymonta w Otwocku – 644 głosy – 1 mln zł.
  • Mazowiecka Scena Plenerowa – 607 głosów – 129 tys. 900 zł.
  • Zakup dwóch ambulansów – oddział „Meditrans” Ząbki i „Meditrans”  Wołomin – 443 głosy – 1 mln zł.
  • Wyspa zieleni – nasadzenia roślinne na rondzie im. Andriollego w Józefowie – 412 głosów – 200 tys. zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.