Sąd ponownie zbada sprawę składowiska

W pierwszych dniach lipca prezydent Otwocka Jarosław Margielski poinformował w mediach społecznościowych o wyroku, który zapadł przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie w sprawie przedłużenia okresu funkcjonowania składowiska odpadów w Otwocku-Świerku. Władze miasta zaskarżyły podjętą przez zgromadzenie wspólników spółki Amest Otwock uchwałę o wydłużeniu działania składowiska o 59 lat bez przeliczenia aportu i wartości udziałów miasta w spółce, na co nie było zgody Rady Miasta Otwocka. Sprawę zbada ponownie Sąd Okręgowy w Warszawie

Źródło: Amest.pl

30 czerwca Sąd Apelacyjny w Warszawie po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym sprawy z powództwa gminy Otwock przeciwko spółce Amest Otwock uchylił wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 1 czerwca 2021 roku i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Informację o wyroku podał w mediach społecznościowych dwa dni później prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Sprawa dotyczy uchwały podjętej przez zgromadzenie wspólników spółki Amest Otwock z 2016 roku, która wydłuża okres funkcjonowania spółki o kolejne 59 lat. Zgodnie z pierwotną umową spółki została ona założona na 30 lat – od 1997 do 2027 roku, przy czym miasto wniosło jako aport do spółki ok. 20 hektarów gruntów w postaci prawa użytkowania na okres 30 lat. Za to Otwock uzyskał 33 proc. udziałów w spółce prowadzącej składowisko odpadów (dawniej Sater Otwock, obecnie Amest Otwock). Zgodnie z pierwotną umową w lutym 2027 roku samorząd Otwocka powinien być jedynym i 100-procentowym właścicielem obecnego składowiska. Tymczasem wydłużenie okresu funkcjonowania spółki o 59 lat poskutkuje również wydłużeniem czasu użytkowania wspomnianych 20 hektarów miejskich gruntów w tym samym czasie, ale bez uwzględnienia przeliczenia aportu i udziałów Otwocka, które dalej wynoszą 33 proc.

– Włoski wspólnik, który posiada 67 proc. udziałów, uważa, że za korzystanie z 20 hektarów gruntów przez 30 lat miastu należy się tyle samo, co za korzystanie z tych samych gruntów przez okres 89 lat – podkreśla prezydent Margielski. I zapewnia: – Zrobię wszystko, aby interes Otwocka był tym razem należycie przypilnowany w tej sprawie.

Prezydent nadmienia, że gra toczy się o ok. 220 mln zł, które mogłyby potencjalnie trafić do budżetu miasta, i nie ukrywa zadowolenia z wyniku apelacji. – To bardzo dobra i ważna wiadomość dla naszego miasta. To także sprawa, która zdecyduje o przyszłości i rozwoju Otwocka – podkreśla prezydent.

Z prośbą o komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do władz spółki Amest. W nadesłanej do redakcji odpowiedzi przedstawiciel firmy poinformował, że spółka na razie nie zabierze głosu w tej sprawie. „Amest Otwock do dziś nie otrzymał informacji na temat wyżej wymienionego wyroku, więc spółka nie może się odnosić do tej kwestii” – czytamy w e-mailu od Mateusza Patoły z biura prasowego firmy Amest.

SW

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.