Wakacyjne kontrole kolonii i obozów harcerskich

Za nami pierwsze dni wakacji, a wraz z nimi działania służb. Policjanci, strażacy i sanepid sprawdzają bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przebywających na koloniach i obozach harcerskich organizowanych w powiecie otwockim. Na co mundurowi i inspektorzy zwracają uwagę?

fot. otwock.policja.gov.pl

AGNIESZKA JASKULSKA

Wakacje to dla uczniów czas relaksu, podróży i aktywności. Wiele osób wyjeżdża na kolonie, obozy czy spędza czas w mieście na półkoloniach. Dlatego od kilku dni funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku razem ze strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku i pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku sprawdzają miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży w powiecie. Takie zajęcia m.in. w Otwocku, Józefowie, Wiązownie, Celestynowie czy Karczewie zorganizowały placówki edukacyjne, sportowe, kluby dziecięce, jeździeckie czy OSM.

Mundurowi i inspektorzy jako pierwszy skontrolowali obóz harcerski zorganizowany w Malcanowie w gminie Wiązowna, gdzie przebywa 29 harcerek. – Podczas kontroli funkcjonariusze nie stwierdzili żadnych uchybień w kwestii procedur mogących wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – podkreśla mł. asp. Paulina Harabin, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. I dodaje, że kontrola obozu harcerskiego była także okazją do tego, aby funkcjonariusze porozmawiali z harcerkami o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą i w lesie. Mundurowi tłumaczyli również, jak należy zachować się w sytuacji kryzysowej.

Podczas kontroli mundurowi i inspektorzy zwracają szczególną uwagę m.in. na warunki sanitarne pomieszczeń, stan używanego w danej placówce sprzętu, zapewnienie odpowiednich warunków do utrzymania higieny osobistej, w tym dostępu do ciepłej i zimnej wody. Sprawdzane jest również to, jak żywione są dzieci, i czy zajęcia sportowe i rekreacyjne są prowadzone w bezpieczny sposób. Mundurowi kontrolują też to, czy organizator wypoczynku zapewnia odpowiednią kadrę, czy wypoczynek odbywa się w budynku posiadającym aktualną opinię straży pożarnej oraz czy program zajęć jest dostosowany do możliwości uczestników. Kontrole zorganizowanych miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży w powiecie otwockim potrwają do końca wakacji. Wszystkie legalne miejsca wypoczynku można sprawdzić na stronie wypoczynek.mein.gov.pl

One thought on “Wakacyjne kontrole kolonii i obozów harcerskich

  • 12 lipca 2022 o 20:05
    Permalink

    Brawo…kontrolujcie, bo to wychodzi na to, że mamy dramat co 5 lat…po kolei…2012 Borowy Młyn…2017 Suszek…teraz…cholera jedna wie, w który hufiec trafi…ja typuję między Czechowicami, Kielcami a Buskiem Zdrojem

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.