Kolejny rok bez Dni Karczewa?

Dni Karczewa to impreza plenerowa, z której niegdyś gmina słynęła. Ściągali na nią nie tylko mieszkańcy Karczewa, lecz także okolicznych miejscowości. Ostatnio los nie jest jednak dla niej łaskawy. Najpierw na przeszkodzie stanęła pandemia, teraz zabrakło środków, a może nawet woli do reaktywacji imprezy

SYLWIA WYSOCKA

To, że Dni Karczewa nie odbędą się w 2022 roku w tradycyjnym czerwcowym terminie, wiadomo było już od dawna. Na początku roku obowiązywał jeszcze stan epidemii i trudno było planować wydarzenia o charakterze masowym. Dodatkowo w budżecie Centrum Kultury i Sportu w Karczewie (CKiS) nie zapisano środków na tę imprezę. A szkoda, bo Dni Karczewa to tradycyjne święto gminy integrujące mieszkańców i ściągające do miasta weekendowych turystów chętnych do korzystania z imprezowych atrakcji.

Biorąc pod uwagę to, że w tym roku Mazur Karczew obchodzi 80-lecie istnienia, władze gminy rozważały połączenie Dni Karczewa z obchodami jubileuszu klubu. Świętowanie miało odbyć się we wrześniu.

Wiele wskazuje na to, że i te plany nie będą zrealizowane, bo do pierwszych dni lipca Rada Miejska w Karczewie nie zgodziła się na wyasygnowanie w budżecie dodatkowych środków dla CKiS, by placówka mogła organizować większe imprezy plenerowe.

Niedawno burmistrz Michał Rudzki wydał w tej sprawie oświadczenie. Poinformował w nim, że w związku z brakiem zgody radnych koalicji PiS-Wspólnota Samorządowa na zabezpieczenie środków finansowych na ten cel CKiS nie zorganizuje tegorocznych obchodów miejskiego święta.

Burmistrz podkreślał, że w uwagach do tegorocznego budżetu została zawarta informacja dotycząca braku zabezpieczenia środków finansowych na organizację imprez o charakterze masowym, w tym Dni Karczewa, dożynek czy  pożegnania lata. Dodatkowo po tym, jak obostrzenia pandemiczne zostały zniesione, próbował wrócić do rozmów na temat finansowania imprez.

„Mimo podejmowanych od początku roku kilkukrotnych prób (pięć razy) zabezpieczenia przeze mnie środków finansowych na ten cel każdorazowo spotykało się to z odmową radnych koalicji rządzącej” – napisał w oświadczeniu w mediach społecznościowych burmistrz. I zaznaczył: „W związku z powyższym nie jest możliwa organizacja tak dużego przedsięwzięcia, które wymaga wielomiesięcznych przygotowań, uzyskania wielu zgód, kontraktowania artystów”.

W rozmowie z „Linią” burmistrz potwierdza, że planowane na połowę września Dni Karczewa, które miały towarzyszyć obchodom jubileuszu klubu sportowego, właściwie są już niemożliwe do zorganizowania. Świętowanie zdaniem burmistrza miałoby sens w pierwszej połowie września, organizowanie imprezy plenerowej w późniejszym terminie, ze względu choćby na pogodę, mija się z celem. Natomiast zakontraktowanie artystów na odpowiednim poziomie, którzy mieliby uświetnić Dni Karczewa, wymaga nakładów finansowych, a także podjęcia rozmów z artystami z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.