Kamery odczytają numery tablic

Złodzieje, miejcie się na baczności! Już w przyszłym roku na drogach wlotowych do Otwocka i głównych skrzyżowaniach w mieście zostaną zainstalowane nowoczesne kamery, dzięki którym będzie można wychwycić w ruchu miejskim m.in. pojazdy pochodzące z kradzieży i te ze skradzionymi tablicami rejestracyjnymi

Otwock jako pierwsza gmina w Polsce będzie obsługiwać wspólnie z policją System Inteligentnej Analizy Ruchu Drogowego. W ubiegłym tygodniu prezydent Jarosław Margielski podpisał w tej sprawie porozumienie z komendantem stołecznym policji nadinsp. Pawłem Dzierżakiem.

Montaż nowoczesnych kamer pozwoli na automatyczne badanie ruchu pojazdów i rozpoznawanie ich numerów rejestracyjnych. Będzie w stanie wykrywać zagłuszarki GSM, ma posiadać także szeroką gamę możliwości rozbudowy.

Co najważniejsze, system będzie połączony w czasie rzeczywistym  z centralną bazą policji. Dzięki kamerom będzie można namierzyć w ruchu miejskim pojazdy, które zostały ukradzione lub poruszają się ze skradzionymi tablicami rejestracyjnymi. System daje także duże możliwości analityczne, dzięki którym w błyskawicznym czasie będzie można ustalić drogę przejazdu poszukiwanych pojazdów i to, kim są ich kierowcy. Zebrane dane mają być porównywane z policyjnymi bazami. W przypadku wykrycia kradzionego auta bądź pojazdu z aktywnym zagłuszaniem GPS system poinformuje o tym oficera dyżurnego, który następnie powiadomi okoliczne patrole.

Porozumienie zostało podpisane w obecności wiceprzewodniczącego rady miasta Jakuba Kosińskiego, przewodniczącego komisji zdrowia i spraw społecznych radnego Marcina Kraśniewskiego, komendanta powiatowego policji w Otwocku mł. insp. Przemysława Dębińskiego, Michała Prószyńskiego, szefa gabinetu politycznego, ministra MSWiA Mariusza Kamińskiego.

Zawarte porozumienie zakłada, że program funkcjonalno-użytkowy Systemu Inteligentnej Analizy Ruchu Drogowego opracuje Wydział Teleinformatyki Komendy Stołecznej Policji przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Otwocku. Dokumentacja projektowa i roboty zostaną wykonane na zlecenie Otwocka, który na ten cel w całości pozyskał środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 3 mln zł.

Prezydent, dziękując za wsparcie przedstawicielom gabinetu ministra MSWiA, policji i rady miasta, podkreślił, że będzie to pierwsza w kraju tego typu współpraca. – Niebawem ogłosimy przetarg w formule „zaprojektuj i wybuduj” na stworzenie systemu rozpoznawania automatycznego tablic rejestracyjnych. Co ważne, wyeliminuje on ruch tirów i pojazdów o przekroczonym tonażu po otwockich drogach – mówił prezydent Margielski.

W podobnym tonie wypowiadał się komendant stołeczny policji nadinsp. Paweł Dzierżak. –  Ten system jest innowacyjny i nowoczesny, pozwala rozwijać pewne działalności nie tylko rejestracyjne, lecz także analityczne. Jest to pionierski system, który będzie wykonany na terenie całego kraju – podkreślił komendant Dzierżak.

Prezydent Otwocka wspomniał również, że już wkrótce zostanie podpisane kolejne porozumienie z policją. – Niebawem podpiszemy porozumienie w sprawie przekazania środków finansowych w wysokości 1 mln zł na rozbudowę i przebudowę Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. Budynek będzie nowoczesny, można ma być zlokalizować tam centrum obsługi istniejącego monitoringu – mówił prezydent Jarosław Margielski.

oprac. Igor

3 komentarze do “Kamery odczytają numery tablic

 • 14 lipca 2022 o 09:23
  Permalink

  a na autobus nie ma

  Odpowiedz
 • 19 lipca 2022 o 13:14
  Permalink

  A co z debilami którzy pozdejmowali sobie tłumiki w swoich gruchotach i nie tylko i robią hałas powyżej 120 decybeli na ulicach miasta ? Ci nie szkodzą ? Powinno się ich przebadać psychiatrycznie.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.