Zapowiedzi kulturalne 15-21 lipca

OTWOCK

Trzy sceny zapraszają

Cello Brothers to wirtuozi wiolonczeli, którzy w cudowny sposób bawią się muzyką klasyczną. Ich sobotni występ na Scenie Centrum połączy pokolenia. Nie jest to jedyna weekendowa propozycja MOKTiS

          W piątek, 15 lipca pod „Jaraczem” wystąpi formacja Chill Jazz Cafe, którą tworzą wokalista Paweł Piecuch, pianista Przemysław Wojsław i basista Wojciech Ruciński. Zaserwują znakomitą mieszankę jazzowych stylów, sięgając po najsłynniejsze evergreeny. Start o godz. 20.

W sobotę na Scenie Centrum wystąpi duet Cello Brothers, który tworzą Jakub Dubik i otwocczanin Mikołaj Błaszczyk. Obaj należą do najwybitniejszych polskich wiolonczelistów młodego pokolenia, więc nic dziwnego, że duet robi błyskawiczną karierę. Opracowują i wykonują hity muzyki klasycznej i popularnej w przekładzie na dwie wiolonczele i elektronikę. Efekt jest wybuchowy. Muzycy współpracowali już z Margaret czy Lady Pank. Ich koncert zatytułowany „Cztery struny popu” rozpocznie się o godz. 20. Wcześniej, przez całe popołudnie, będzie można jak zwykle korzystać z animacji dla dzieci.

          W niedzielne południe, 17 lipca młodzi melomani mogą wybrać się do centrum na kolejne spotkanie z cyklu Muzyka dla Smyka pt. „Letnie opowieści”. To interaktywny koncert dla rodzin z dziećmi, który organizuje Fundacja Promocji Kultury OtwArte. Początek o godz. 12. W niedzielne popołudnie warto też wybrać się do parku miejskiego, gdzie o godz. 18 rozpocznie się koncert zatytułowany „Światowa scena operowa”. Wypełnią go m.in. arie z najsłynniejszych dzieł wybitnych kompozytorów operowych.

Spotkanie w bibliotece

Serhyj Syniuk, współautor książki „Tysiąc bochenków”, która dokumentuje początki wojny na Ukrainie, odwiedzi Miejską Bibliotekę Publiczną w środę, 20 lipca

          „Tysiąc bochenków” napisali Serhyj Syniuk i Krzysztof Petek. Książka jest świadectwem pierwszych dni wojny na Ukrainie. Tworzą ją relacje zwykłych ludzi: pisarki Oleny Zacharczenko, lekarki Aleksandry Tarczewskiej, prozaika Wiktora Jankewycza, który wziął ślub podczas trzydniowej przepustki, i  wielu innych osób, do których dotarli reporterzy. To obraz heroizmu kraju, który oparł się pierwszemu ciosowi znacznie silniejszego od siebie agresora. I takie przesłanie Ukraina przekazuje światu, a  zwłaszcza tym, którzy ją w  tej walce wspierają. Jak to się skończy? Autorzy przytaczają różne możliwe scenariusze, wskazując ten najbardziej prawdopodobny.

MBP, ul. Andriollego 45, środa, 20.07, godz. 17.30, wstęp wolny

JÓZEFÓW

Główki pracują

XII Ogólnopolskie Szaradziarskie Mistrzostwa Józefowa odbędą się w sobotę, 16 lipca w MOK-u. Tego samego dnia zaplanowano także drużynowy turniej szachowy

          Klub Szaradzistów „Kon-Tiki” zaprasza wszystkich miłośników rozwiązywania krzyżówek na XII edycję organizowanego przez siebie ogólnopolskiego turnieju. To zawsze ciekawe wyzwanie dla osób lubiących łączyć zabawę z myśleniem. Zgłoszenia przyjmuje Aleksandra Stępień-Dąbrowska: tel. 696 141 235, e-mail: a.stepien29@gmail.com. Zmagania rozpoczną się w Klubie Hydrofornia o godz. 10.30.

Także w Hydroforni, o godz. 17, ruszy Drużynowy Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury z okazji rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Turniej jest przeznaczony dla wszystkich chętnych. W zawodach mogą uczestniczyć drużyny złożone z maksymalnie czterech zawodników. Szczegółowych informacji udziela Tadeusz Popis, trener sekcji szachowej MOK-u, tel. 505 381 209. Zgłoszenia odbywają się za pośrednictwem formularza w serwisie ChessArbiter.

 

Kino pod gwiazdami

 „Nietykalni” – reż. Olivier Nakache, Éric Toledano

Brawurowy komediodramat o przyjaźni sparaliżowanego milionera i zatrudnionego do opieki nad nim czarnoskórego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. To kolejna z sześciu projekcji odbywających się w ramach akcji Kino pod gwiazdami, która jest realizowana z Budżetu Obywatelskiego Józefowa 2022.

Skwer obok MOK-u, niedziela, 17.07, godz. 20.30, wstęp wolny

KARCZEW

Gitarowi wirtuozi

Woch&Guzik Duo to goście kolejnego koncertu promenadowego w ramach cyklu „Klasyka na leżakach”, który odbywa się przez całe lato w pałacu Bielińskich w Otwocku Wielkim. Muzycy wystąpią w niedzielę, 17 lipca

          Gitarzyści Adam Woch i Robert Guzik są przyjaciółmi, których połączyła pasja do muzyki. Poznali się na studiach na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie i od 10 lat grają razem na polskich i światowych scenach. Specjalnością artystów jest latin jazz i szeroko pojęta muzyka świata. Ich wykonania tętnią życiem, są pełne rytmów i śpiewnych melodii. Gitarzyści mają na koncie album „One Week in Rio”. W Otwocku Wielkim usłyszymy m.in. utwory takich kompozytorów jak: Egberto Gismonti, Yamandu Costa, Astor Piazzola, Jorge Cardoso czy Marco Pereira.

Pałac Bielińskich, niedziela, 17.07, godz. 17, wstęp wolny

CELESTYNÓW

Kino w plenerze

„Wojna z dziadkiem” – reż. Tim Hill

Historia nastolatka zmuszonego do dzielenia swojej sypialni z dziadkiem, który wprowadza się do ich domu po śmierci żony. Chłopak postanawia zrobić wszystko, by pozbyć się staruszka. W rolach głównych Robert De Niro, Christopher Walken i Uma Thurman.

Orlik, piątek, 15.07, godz. 21, wstęp wolny

WIĄZOWNA

Wycieczka rowerowa na Bałkany

Orkiestra Na Dużym Rowerze zagra w niedzielę, 17 lipca w Gminnym Parku Centrum, gdzie porwie słuchaczy do zabawy

Orkiestra Na Dużym Rowerze to muzyczny projekt Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Jest to wyjątkowa grupa, która podróżuje na sześcioosobowym rowerze. Ba! Potrafi nawet zagrać koncert, jadąc na jednośladzie. Telewidzowie mogą kojarzyć ich z programu „Mam talent!”. Zespół tworzy sześciu muzyków grających na bałkańską nutę. W jego skład wchodzą: Adrian Zasada – wokal, gitara, kierownica; Jędrzej Rochecki – skrzypce, wokal; Maciej Drapiński – akordeon, wokal; Mateusz Szwankowski – klarnet, wokal; Szymon Wiciński – kontrabas, wokal, Tomasz Stanny – tarka, wokal.

Gminny Park Centrum, niedziela, 17.07, godz. 17, wstęp wolny

WAWER

Spotkanie w anińskim ogrodzie

Plenerowe wydarzenie artystyczne pt. „Zarubiście!”, będące hołdem dla wybitnego polskiego karykaturzysty Jerzego Zaruby, odbędzie się w WCK Anin w sobotę, 16 lipca

W tym roku, dokładnie 17 lipca, przypada 131. rocznica urodzin Jerzego Zaruby – wybitnego polskiego karykaturzysty, malarza, scenografa i literata, a także dawnego mieszkańca Anina, gdzie przeprowadził się w 1928 roku. Podczas imprezy mają zostać otwarte dwie wystawy. Nie zabraknie dzieł Jerzego Zaruby udostępnionych przez Muzeum Karykatury. Kurator tej instytucji wygłosi krótką prelekcję na temat życia i twórczości artysty. Zostaną też wręczone nagrody laureatom konkursu na karykaturę, a najlepsze prace będzie można obejrzeć w ogrodzie. Na finał zobaczymy występ grupy teatralnej seniorów Zadra pt. „Próba generalna”.

WCK Anin, ul. V Poprzeczna 13, tel. 22 815 41 40, sobota, 16.07, godz. 16, wstęp wolny

 

Kino nad Wisłą

„Jedz, módl się, kochaj” – reż. Ryan Murphy

Julia Roberts bawi i wzrusza w ekranizacji przebojowej autobiograficznej książki Elizabeth Gilbert. Nieszczęśliwa 40-latka postanawia zmienić swoje życie. Bierze rozwód i wyrusza w podróż do Włoch, Indii i Indonezji. Jest to także podróż w głąb siebie i smakowanie życia w wielu wymiarach.

Plaża Romantyczna, niedziela, 17.07, godz. 21.30, wstęp wolny

Muzyczna uczta

Trio Waglewski Fisz Emade zagra w falenickiej Kulturotece już w najbliższą niedzielę, 17 lipca. Tego wydarzenia nie można przegapić

Nieczęsto się zdarza, że potomkowie mistrza idą w jego ślady (choć nieco inną drogą) i osiągają sukces, na który sami zapracowali. Lider Voo Voo Wojciech Waglewski i jego synowie Bartosz (Fisz) i Piotr (Emade) są tego znakomitym przykładem. Trio powstało w 2008 roku podczas pracy nad albumem „Męska muzyka”. Muzycy nie spieszyli się z kolejnymi płytami. W 2013 roku ukazał się krążek „Matka, Syn, Bóg”, a w 2020 roku wydali album „Duchy ludzi i zwierząt”.

„Mam to szczęście, że moi synowie są po prostu dobrymi muzykami. Nie gramy tylko dlatego, że jesteśmy rodziną. Oni zdobyli sobie swoją publiczność, nagrali kilka płyt i okrzepli w tym, zanim zdecydowaliśmy się coś zrobić razem. Wiedziałem, że zgłaszam się do muzyków bardzo kompetentnych. Ten zespół z synami jest o tyle szczególny, że staramy się grać coś innego niż w macierzystych zespołach. Nasza wspólna muzyka jest osobista, głębsza i publiczność to docenia” – opowiadał Wojciech Waglewski w wywiadzie udzielonym „Linii” w 2021 roku.

Na plenerowej scenie w Falenicy obok Wojciecha, Bartosza i Piotra Waglewskich wystąpią Anna Prokopczuk, Mariusz Obijalski i Dominik Frankiewicz.

Kulturoteka Falenica, ul. Walcownicza 2, niedziela, 17.07, godz. 20, wstęp wolny

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.