„Gałczyn” zdał na 100 proc.!

W powiecie otwockim do egzaminu maturalnego przystąpiło w tym roku 602 absolwentów, z czego świadectwa dojrzałości otrzymało 471 uczniów, czyli 78 proc. osób dopuszczonych do egzaminów. Matury najlepiej zdali absolwenci liceów. 100-procentową zdawalnością może pochwalić się LO im. K.I. Gałczyńskiego w Otwocku

 

Egzamin maturalny to z pewnością jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu młodego człowieka. Nie mniejsze emocje towarzyszyły z pewnością maturzystom we wtorek, 5 lipca podczas ogłaszania wyników egzaminów.

W skali całego kraju wyniki matur są lepsze niż przed rokiem. Maturę zdało 78,2 proc. osób podchodzących do egzaminów (o 3,7 proc. więcej niż w 2021 roku). Prawo do sierpniowej poprawki ma 15,5 proc. osób (o 2,2 proc. mniej niż w 2021 roku), natomiast 6,3 proc. uczniów będzie musiało przełknąć gorycz porażki i poczekać na swoją szansę do przyszłego roku (o 1,5 proc. mniej niż w 2021 roku).

Średni wynik w kraju uzyskany przez maturzystów z egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym to 54 proc., z języka angielskiego – 76 proc., a z matematyki – 58 proc.A jak poszło maturzystom ze szkół w powiecie otwockim?

Licealiści bezkonkurencyjni!

Najwięcej uczniów cieszyło się ze zdanego egzaminu dojrzałości w otwockich liceach prowadzonych przez powiat. W „Gałczynie” maturę zdali wszyscy przystępujący do egzaminów uczniowie (120 absolwentów).

W „Słowaku” zdawalność była niewiele gorsza i wyniosła  99 proc. (do egzaminu przystąpiło 120 osób, świadectwo dojrzałości uzyskało 119 absolwentów). Maturzyści z tej szkoły mogą również pochwalić się wysokimi średnimi z poszczególnych przedmiotów (patrz: tabela z wynikami).

Technika na swoim poziomie

Z maturą zmierzyli się także uczniowie techników. W „Nukleoniku” do egzaminu dojrzałości przystąpiło 96 osób, a egzamin zdało 70 absolwentów (73 proc.). W Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. S. Staszica do matury dopuszczono 128 uczniów, z czego pozytywnym wynikiem może pochwalić się 85 uczniów (66 proc.).Natomiast w Technikum Samochodowym w Zespole Szkół im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Karczewie, którego organem prowadzącym jest karczewski samorząd, z 17 zdających świadectwo maturalne dostanie czworo uczniów (24 proc.).

Igor

Komentarz

Hanna Majewska-Smółka, dyrektor Oświaty Powiatowej w Otwocku

W Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. K.I. Gałczyńskiego 100 proc. uczniów zdało tegoroczną maturę, zaś w Liceum Ogólnokształcącym nr 3 im. J. Słowackiego – 99 proc. W „Słowaku” tylko jeden uczeń „potknął się” na jednym egzaminie, ale jestem przekonana, że zda poprawkę w sierpniu i ostateczny wynik matury w naszych liceach to będzie 100 proc. W porównaniu ze średnią zdawalnością w liceach na terenie województwa mazowieckiego wynoszącą 87 proc. i średnią krajową na poziomie 84 proc. to ogromny sukces tych szkół.

W Technikum w Zespole Szkół nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie, czyli „Nukleoniku”, tegoroczna zdawalność osiągnęła 73 proc., a w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. S. Staszica – 66 proc., co też jest niezłym wynikiem w kontekście specyfiki tych szkół. W technikach uczniowie zdają także egzaminy kwalifikacyjne w zawodach, co dla większości uczniów jest priorytetem w realizacji swoich planów zawodowych. Zdecydowana większość uczniów, którym w głównym terminie nie udało się osiągnąć pełnego sukcesu, przystąpi w sierpniu do egzaminów poprawkowych. Będziemy trzymali za nich kciuki. Gratulujemy uczniom i dziękujemy nauczycielom za ogromny wkład pracy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.