11 mln zł na ratowanie zabytków

Znamy wyniki naboru na dofinansowanie prac remontowych i konserwatorskich obejmujących mazowieckie zabytki. Decyzją władz Mazowsza dotację uzyska 135 wniosków. Pieniądze trafią m.in. do Józefowa i Kołbieli na konserwację wilii „Frankówka” i obrazu na ołtarzu głównym w kościele pw. Świętej Trójcy

Radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przekazaniu 11 mln zł z budżetu regionu na prace restauratorskie i konserwatorskie lub roboty budowlane, które obejmą 135 mazowieckich zabytków. – To wyjątkowe obiekty, które wymagają stałej i profesjonalnej opieki. Będziemy pomagać, bo widzimy w tym głęboki sens. Te zabytki powinny zostać zachowane w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń – skomentował marszałek Adam Struzik.

Tegoroczny nabór o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane, którymi będą objęte zabytki wpisane do rejestru, cieszył się rekordowym zainteresowaniem. Zgłoszono 241 wniosków – to najwięcej w historii programu. Wnioskodawcy ubiegali się o wsparcie w łącznej kwocie ponad 39 mln zł. Komisja oceniająca wnioski, decydując o przyznaniu dofinansowania, kierowała się takimi kryteriami jak: konieczność przeprowadzenia prac lub robót wynikająca ze stanu zachowania zabytku, kwalifikowalność kosztów, znaczenie zabytku dla mieszkańców, w tym np. dostępność dla społeczności lokalnej i turystów. Ostatecznie komisja zaproponowała przyznanie dotacji w kwotach mniejszych niż zawarte we wnioskach, aby w ten sposób można było dofinansować jak najwięcej z nich.

Środki z budżetu województwa mazowieckiego zostaną przeznaczone zarówno na prace w kościołach i innych budynkach sakralnych (87 obiektów), jak i zabytkach będących pod opieką samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i osób prywatnych (48 obiektów). Wsparcie z budżetu Mazowsza pomoże m.in. przeprowadzić prace konserwatorskie i roboty budowlane na poddaszu i dachu pałacu Radziwiłłów w Jadwisinie, kontynuować kompleksową konserwację elewacji cerkwi pw. św. Jana Klimaka w Warszawie, wykonać konserwację zabytkowej stolarki otworowej w pałacu Zamoyskich w Warszawie i renowację willi Wilhelma Lewego w Kobyłce.

W powiecie otwockim dofinansowanie będzie przeznaczone na prace prowadzone przy dwóch zabytkach – w Józefowie i Kołbieli. 80 tys. zł przyznano miastu Józefów na konserwację stolarki okiennej i drzwiowej oraz schodów w willi „Frankówka” przy ul. Wyszyńskiego 2. Z kolei 12 tys. zł trafi do parafii pw. Świętej Trójcy w Kołbieli na wykonanie konserwacji zabytkowego obrazu przedstawiającego Trójcę Świętą.

SW

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.