Aplikacją w piratów drogowych

W poprzednim numerze „Linii” pisaliśmy o problemach mieszkańców związanych z kierowcami poruszającymi się po osiedlowych uliczkach z nadmierną prędkością, a także o wnioskach dotyczących budowy progów zwalniających. Głos w sprawie zabrała również otwocka policja, która zachęca, by zgłaszać niebezpieczne zdarzenia, także te na drogach, do Krajowej Mapy Bezpieczeństwa i Zagrożeń

SYLWIA WYSOCKA

Władze Otwocka od dłuższego czasu próbują znaleźć sposób na poprawę bezpieczeństwa drogowego mieszkańców bez konieczności montowania na ulicach progów zwalniających. Otwocczanie nieustannie składają bowiem w urzędzie miasta wnioski o budowę tzw. śpiących policjantów. – Przez wiele lat borykaliśmy się z pełną dziur szutrową ulicą. Bardzo się cieszymy, że wybudowano przy naszych domach nową drogę, ale teraz naszą zmorą są kierowcy, którzy jeżdżą z nadmierną prędkością. Poprawiona nawierzchnia ulicy prowokuje do szybkiej jazdy. Dobrze, aby teraz miasto zamontowało tam progi zwalniające – słyszymy od dzwoniącej do redakcji mieszkanki Otwocka. Takich głosów jest coraz więcej, rośnie też liczba wniosków składanych w tej sprawie w urzędzie miasta.

Po kolejnej fali próśb o montaż progów radni zastanawiali się nad innymi sposobami zwiększenia bezpieczeństwa na otwockich ulicach. Progi wprawdzie skutecznie „hamują” niesfornych kierowców, ale mają też rzeszę przeciwników.

Głos w tej dyskusji zabrał również komendant powiatowy policji w Otwocku mł. insp. Przemysław Dębiński. Podczas posiedzenia komisji zdrowia i spraw społecznych w piątek, 8 lipca przypomniał o aplikacji Krajowa Mapa Bezpieczeństwa i Zagrożeń. Każdy mieszkaniec może tam zamieścić informacje o niepokojących go zjawiskach. Takie zgłoszenia wyświetlają się służbom, a policja je weryfikuje. Komendant policji w Otwocku podkreśla, że informacje zamieszczane przez obywateli w aplikacji są dla funkcjonariuszy źródłem cennej wiedzy o miejscach popełniania wykroczeń, również tych drogowych.

Jak przekonuje szef otwockiej policji, korzyści są obopólne – mieszkańcy anonimowo mogą poinformować służby o zagrożeniach, które dostrzegają w swojej okolicy, policja zaś otrzymuje sygnały o możliwości występowania w określonych miejscach różnego typu wykroczeń.

– Zanim wybudujemy kolejne progi zwalniające, warto, by mieszkańcy mieli świadomość, że jest narzędzie, za pomocą którego mogą zgłaszać służbom różnego typu zagrożenia i problemy związane z bezpieczeństwem – komentuje radna Małgorzata Rock.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

to interaktywne rozwiązanie opracowane m.in. przy udziale obywateli. Narzędzie jest dostępne w serwisie http://www.policja.pl i w aplikacji mobilnej GeoportalMobile. Dzięki mapie każdy zainteresowany może zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa w konkretnej lokalizacji. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okazują się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania. Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które są najbardziej uciążliwe, m.in. nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, niewłaściwa infrastruktura drogowa, zażywanie środków odurzających czy zła organizacja ruchu drogowego. Policjanci po potwierdzeniu zgłoszenia pomagają w rozwiązaniu problemu. Na przykład w sytuacji stwierdzenia złej organizacji ruchu, która zagraża bezpieczeństwu, występują do zarządcy drogi o zmianę organizacji ruchu w tym miejscu. Warto pamiętać, że w przypadku pilnych spraw, takich jak zagrożenie życia lub zdrowia, należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

2 komentarze do “Aplikacją w piratów drogowych

 • 21 lipca 2022 o 12:06
  Permalink

  Ciekawa apka, natomiast mam wątpliwości czy Policja zwraca na nią uwagę:
  Na Kraszewskiego jest 12 zgłoszeń przekroczenia dozwolonej prędkośći w jednym miejscu. Czy ktoś widział kotrolę Policji pomiędzy Lidlem a Kuklińskiego?

  Odpowiedz
 • 21 lipca 2022 o 12:28
  Permalink

  Piotrze, co to jest 12 zgłoszeń, na dzień? miesiąc? godzinę? Nikt nie przyjedzie żeby to sprawdzić, bo pirat dawno temu odjechał. I są inne aplikacje, które pokazują gdzie stoi policja z radarem, więc to zabawa w kotka i myszkę.
  A na progi zwalniające, ograniczenia i inne działania na to zawsze znajdzie się taki głupi lub taki pijany, który sobie z tego nic nie zrobi. Jeden pirat zostanie przyhamowany a wszyscy mamy utrudnione życie. Na głupiego nie ma rady.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.