Filip, jesteś wielki!

Na stadionie w Bielsku-Białej odbyły się 54. Mistrzostwa Polski do lat 18. w Lekkoatletyce. Świetnie zaprezentowali się w nich zawodnicy z dwóch otwockich klubów – UKS Kresy Otwock i OKS Start Otwock

MARCIN SULIGA

Na mistrzostwa rozegrane na kameralnie położonym obiekcie na południu Polski pojechało trzech reprezentantów UKS Kresy Otwock – Filip Kucharski, Szymon Odoliński i Michał Głowala. Trener Sebastian Odoliński bardzo liczył na udane występy swoich podopiecznych i przynajmniej jeden medal. Ten cel udało się zrealizować Filipowi Kucharskiemu startującemu w najbardziej morderczej lekkoatletycznej konkurencji, jaką jest dziesięciobój. Od dawna plasuje się on w krajowej czołówce, a ten występ miał to tylko potwierdzić.

Kucharski zaczął bardzo mocno i na półmetku wyścigu po medale znajdował się na drugim miejscu. Na pierwszym był Tobiasz Butra. Zawodnik Osy Zgorzelec wygrał dwie z pięciu konkurencji. – Filip cały czas dotrzymywał mu kroku, więc ta przewaga nie była aż tak duża. Wiedzieliśmy, że wszystko rozstrzygnie się w drugiej części zawodów, zresztą wśród dziesięcioboistów od zawsze króluje zasada, że wszystko rozstrzyga się drugiego dnia, a nie pierwszego. Tak było też w tym przypadku – mówi trener Odoliński.

Kucharski zaczął drugi dzień zmagań od mocnego uderzenia, wygrywając bieg na 110 metrów przez płotki. W kolejnych konkurencjach utrzymywał wysoką dyspozycję, niemal cały czas kończąc rywalizację w najlepszej trójce. – Byliśmy bardzo spokojni. Mimo młodego wieku Filip jest już bardzo doświadczonym zawodnikiem z kilkom sukcesami na koncie, więc wie, jak rozgrywać takie zawody. On cały czas utrzymywał równą formę, a większość innych zawodników potrafiła się zagubić – mówi Odoliński. Tak było w przypadku Butry, który dał się wyprzedzić w ogólnej klasyfikacji nie tylko Odolińskiemu, lecz także innemu reprezentantowi Mazowsza Szymonowi Kosmowskiemu (AZS AWF Warszawa). – Sytuacja ułożyła się znakomicie. Filip doskonale zaprezentował się w konkurencjach technicznych – skoku o tyczce czy rzucie dyskiem i przed ostatnią konkurencją byliśmy niemal w stu procentach pewni, że sięgnie po złoty medal – mówi trener UKS Kresy. – W kończącym zawody biegu na 1500 metrów musiałby go złapać skurcz, który uniemożliwiłby mu dobiegnięcie do mety, żeby to wszystko stracić. Byliśmy jednak dobrej myśli – dodaje Odoliński.

Kucharski wygrał zawody w wielkim stylu, jako jedyny z całej stawki łamiąc granicę 6000 zdobytych punktów (6268 pkt). – To była bardzo miła chwila, gdy znów mogłem stanąć obok Filipa na najwyższym stopniu podium podczas dekoracji. To niesamowite uczucie dla trenera, zwłaszcza że cały czas przygotowujemy się do startu, nie mając odpowiedniego zaplecza do treningu niektórych konkurencji, jakie mają nasi rywale. Mam nadzieję, że kolejny medal dla lekkoatlety w Otwocku pokaże, że mamy uzdolnioną młodzież i jeśli zapewnimy jej warunki do treningu, to będzie ich jeszcze więcej – mówi Odoliński.

Do finału skoku w dal udało się też zakwalifikować Michałowi Głowali. Zawodnik Kresów Otwock w wielkim finale oddał trzy udane skoki, ale wynik 6.26 m nie pozwolił mu zakwalifikować się do czołowej ósemki i ostatecznie zajął dziewiątą pozycję.

O sporym pechu może mówić Szymon Odoliński. Startujący w biegu na 110 metrów przez płotki zawodnik z Otwocka świetnie zaczął swój bieg eliminacyjny, ale niestety na szóstej przeszkodzie zaliczył potknięcie i nie ukończył rywalizacji.

 

Wyniki

Dziesięciobój

  1. Filip Kucharski (UKS Kresy) – 6268 pkt
  2. Szymon Kosmowski (AZS AWF W-wa) – 5933
  3. Tobiasz Butra (Osa Zgorzelec) – 5794

Skok w dal

  1. Jakub Ptasiewicz (Bank BS Płońsk) – 7.07 m
  2. Marcin Gralewski (AZS AWF W-wa) – 6.87 m
  3. Szymon Głaszczka (Wilga Garwolin) – 6.86 m
  4. Michał Głowala (UKS Kresy) – 6.26 m

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.